ΣΧΕΔΙΑ ΔΡΑΣΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

2)ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Λήψη αρχείου

Συνεχίζουμε το σχέδιο δράσης  της σχολικής χρονιάς 2022-23 “Βιβλιοφωλιές παντού”

Το Δίκτυο Συνεργασίας Σχολικών Μονάδων ολοκληρώνει εφέτος ένα χρόνο λειτουργίας και συνεχίζει τη δράση του!
Επισυνάπτουμε το σύνδεσμο για το blog όπου  αναρτώνται  οι  δράσεις του δικτύου μας: ΔΙΚΤΥΟ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ https://blogs.sch.gr/elisspyrou/

Η δράση “Βιβλιοφωλιές παντού “συνεχίζεται.
Συχνά, συμβαίνει οι Βιβλιοφωλιές μας να γίνονται στόχος βανδαλισμού. Η δράση που ξεκίνησε πέρσι, συνεχίζεται εφέτος μέσα από την συντήρηση και επιδιόρθωση τυχόν ζημιών στις βιβλιοφωλιές αλλά και  την ενημέρωση των γονέων, ώστε ως εθελοντές, να αναλάβουν την φροντίδα και την προστασία τους. Επίσης, καλό θα ήταν να φροντίσουμε από κοινού να πραγματοποιηθούν δράσεις φιλαναγωνσίας σε αυτές.
Παράλληλα, σχεδιάζεται η επέκταση του δικτύου και της δράσης αυτής και σε άλλες Σχολικές Μονάδες της Αττικής και όχι μόνο.

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΒΙΒΛΙΟΦΩΛΙΑΣ

Το Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση του 3ου Νηπιαγωγείου Μαρκοπούλου,  στα πλαίσια του δικτύου συνεργασίας σχολείων  ,για τη λειτουργία της Βιβλιοφωλιάς  στην κεντρική πλατεία του Μαρκόπουλου.

Τα παιδιά αντάλλαξαν το βιβλίο τους με ένα άλλο από τη Βιβλιοφωλιά , καθώς και συμμετείχαν σε εργαστήρια ,κολλάζ με ανακυκλώσιμα υλικά , ζωγραφικής , δημιουργίας πινακοθήκης.

εργαστηρια βιβλιοφωλιάς ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ4 βιβλιοφωλιας ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ3 βιβλιοφωλιας εργαστηρι βιβλιοφωλιας 2 εκδηλωση βιβλιοφωλιας 3 εκδηλωση βιβλιοφωλιας 2 εκδηλωση βιβλιοφωλιά 1

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΒΙΒΛΙΟΦΩΛΙΑΣ

Λήψη αρχείου

Δημιουργήσαμε το δικο μας μουσείο  με την προθήκη από το Μουσείο Μπενάκη που αποκτήσαμε μέσω του Δήμου Μαρκοπούλου

Τα νήπια δημιούργησαν με τη μέθοδο του Ματίσ τη δική τους ομαδική δημιουργία

ματισ 1μουσειο προθηκη 1

YAHOI KUSAMA

ΥΑΗΟΙ ΚUSAMA

Οι μαθητές με αφορμή το Ματίς έκαναν ομαδικό κολλάζ και μετέτρεψαν τα ποτήρια σε έργα τέχνης

ΜΑΤΙΣΟΜΑΔΙΚΟ ΜΑΤΙΣ 1

IMG cd5d342dc176b98ebc2dba71f6c96ffe V

Πλαστικά ποτήρια που έγιναν γλαστρακια για φυτεμα. Οι μαθητές

Τι μας έστειλε το σχολείο από την Πορτογαλία!

Zωγραφίζουμε σαν τον Van Gohg

Almond tree

Ζωγραφίζουμε σαν το Μιρό και τον Πικάσο

Στα πλαίσια του etwinning  “colours and painters” ασχοληθήκαμε με το Mondrian

χριστουγεννων

Αποτελέσματα Χριστουγεννιάτικου Διαγωνισμού Ζωγραφικής «ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΜΕ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΕΥΧΕΣ»

O Δήμος Μαρκοπούλου και το Ν.Π.Δ.Δ. «ΒΡΑΥΡΩΝΙΟΣ», στο πλαίσιο του Προγράμματος «Αθλητισμός και Πολιτισμός για Όλους», βρίσκονται στην χαρούμενη θέση να ανακοινώσουν τα αποτελέσματα του Χριστουγεννιάτικου Διαγωνισμού Ζωγραφικής, που πραγματοποιήθηκε κατά το μήνα Δεκέμβριο και απευθυνόταν σε παιδιά 4 έως εφήβους 14 έτων.

Όλοι οι μικροί και μεγαλύτεροι δημιουργοί και «καλλιτέχνες», που φιλοτέχνησαν την πιο όμορφη ευχή τους σε μορφή χριστουγεννιάτικης κάρτας – χειροτεχνίας, άγγιξαν την καρδιά και τη σκέψη μας!

Η 5μελής επιτροπή του Διαγωνισμού, όπου συμμετείχαν εικαστικοί, εκπαιδευτικοί καθώς και στελέχη του Δήμου, επέλεξε τα επικρατέστερα έργα.

Η κάρτα – ευχή που έκλεψε τις εντυπώσεις για την πλούσια εικονογράφησή της και την όμορφη απόδοση της φαντασίας της σε ζωγραφιά, είναι της Βασιλικής Πρίφτη

Οι έξι (6) δημιουργοί που έκλεψαν τις εντυπώσεις είναι οι: Ραφαήλ Τζιακομίνη, Παναγιώτης Ανδρουτσόπουλος, Ιωάννης Σαραβάνος, Αφροδίτη και Δέσποινα Καραθανάση, Κωνσταντίνα Χατζή και η ομαδική κάρτα ευχή του 3ου Νηπιαγωγείου Μαρκοπούλου.​

ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΓΟΝΕΩΝ

αφισα 8 μαιου

Αριστείο στον προγραμματισμό για το 3ο Νηπιαγωγείο Μαρκοπούλου

Συμμετοχή στο    EU-CodeWeek      8-23 Οκτωβρίου 2022
  eucode
Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο .Η εκμάθηση συγγραφής κώδικα μας βοηθάει να κατανοούμε τον κόσμο που εξελίσσεται ταχύτατα γύρω μας, να διευρύνουμε τις γνώσεις μας για τον τρόπο λειτουργίας της τεχνολογίας και να αναπτύσσουμε δεξιότητες και ικανότητες, ώστε να ανακαλύπτουμε νέες ιδέες και να καινοτομούμε.

Το σχολείο μας συμμετείχε με το έργο” Ψάχνοντας τα χρώματα του MONDRIAN”

1ο ΒΗΜΑ

Μιλήσαμε για το Mondrian. Ζητήσαμε από τα παιδιά να μας πουν ποια χρώματα χρησιμοποιεί .Κόκκινο ,κίτρινο, μπλε

Τα παιδιά ανέφεραν τα χρώματα Ρωτήσαμε ποιες λέξεις σκέφτονται όταν βλέπουν τα χρώματα του πίνακα του Mondrian και είπαν: Φωτιά, ήλιος ,θάλασσα Έπειτα ζητήσαμε να σκεφτούν δύο ερωτήσεις όταν βλέπουν τα χρώματα του Mondrian