Το μαγικό φιλάκι της μαμάς…

Οι πρώτες μέρες στο Νηπιαγωγείο μπορεί να είναι δύσκολες για κάποια παιδάκια, αλλά υπάρχει ένας τρόπος μυστικός, για να είναι πιο γλυκός ο αποχωρισμός… Διαβάσαμε λοιπόν την ιστορία του Τσέστερ, που είναι ένα ρακούν που δεν θέλει να αφήσει τα παιχνίδια, τους φίλους του, αλλά και τη μαμά του, και να πάει στο σχολείο. Η μανούλα του εξηγεί ότι στο σχολείο θα παίξει με καινούρια παιχνίδια, θα κάνει καινούριους φίλους και όσο για τη μαμά… έχει έναν μαγικό τρόπο να του δώσει την αγάπη της μαζί του στο σχολείο! Του δίνει λοιπόν ένα γλυκό φιλί στη μέση της παλάμης του.Όταν ο Τσέστερ είναι στο σχολείο, μπορεί να ακουμπήσει το χεράκι του στο μάγουλό του και όλη ζεστασιά και η αγάπη της μανούλας να φτάσουν μέχρι την καρδούλα του! Έτσι θα νιώσει τη μαμά του κοντά, όσο αυτή είναι μακριά! Μας άρεσε το κόλπο του Τσέστερ, γι’ αυτό είπαμε να το κάνουμε κι εμείς… Ζωγραφίσαμε την παλάμη μας σε ένα χαρτάκι και το δώσαμε στη μανούλα μας, για να μας δώσει κι αυτή εκεί το μαγικό της το φιλάκι!Έτσι, όσο θα είμαστε στο σχολείο, μπορούμε να βλέπουμε και να αγγίζουμε το φιλάκι της μανούλας και να νιώθουμε όλη της την αγάπη!