ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΕ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΑ

Από 2 έως 19 Μαΐου θα πραγματοποιηθούν οι εγγραφές στα νηπιαγωγεία και στα δημοτικά σχολεία.

Σύμφωνα με το υπουργείο, τα νηπιαγωγεία θα δέχονται όλες τις αιτήσεις νηπίων και προ-νηπίων και παράλληλα, όλα τα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά μπορούν να λειτουργήσουν με ολοήμερο πρόγραμμα.

Στα νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2017-18, εγγράφονται μαθητές γεννημένοι το 2013 και 2012 και στην Α΄ Δημοτικού όσα παιδιά έχουν γεννηθεί το 2011.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο είναι τα εξής:

α) Αίτηση εγγραφής – Υπεύθυνη δήλωση.
β) Το πιστοποιητικό γέννησης των μαθητών: Οι γονείς δεν χρειάζεται να προσκομίσουν πιστοποιητικά γέννησης των παιδιών. Τα πιστοποιητικά αναζητούνται από τη διεύθυνση του νηπιαγωγείου και του δημοτικού σχολείου από το Πληροφοριακό σύστημα «myschool» δίνοντας ο γονέας τα παρακάτω στοιχεία: α. επώνυμο μαθητή β. όνομα μαθητή γ. όνομα πατέρα δ. όνομα μητέρας ε. ημερομηνία γέννησης.
γ) Αποδεικτικό στοιχείο, από το οποίο, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.
δ) Υπεύθυνη δήλωση του γονέα/κηδεμόνα ότι αναλαμβάνει την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του νηπίου.                                                                                                                                                             ε) Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
στ) Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή.

Η Προϊσταμένη

Δήμητρα Τσαλέρα

Φυτεύουμε λουλούδια στην αυλή του σχολείου μας

Τα παιδιά έμαθαν για την αξία του πρασίνου στη ζωή μας, την προστασία του περιβάλλοντος και φύτεψαν λουλούδια και φυτά, ομορφαίνοντας την αυλή του σχολείου μας.

InkedIMG_4016_LIInkedIMG_4006_LIInkedIMG_3974_LI

InkedIMG_4038_LI