Το ουράνιο τόξο

Μετά από τα χρώματα στα φθινοπωρινά φύλλα και τα χρώματα στα σύννεφα του ουρανού ασχοληθήκαμε με τα χρώματα του ουράνιου τόξου.

Στα παραμύθια που διαβάζουμε στην τάξη, μετά την βροχή, βγαίνει στον ουρανό ένα μεγάλο ουράνιο τόξο. Πόσες φορές δεν έχουμε ονειρευτεί να το πιάσουμε, ν’ ανεβούμε πάνω του και να μας ταξιδέψει στην χώρα του παραμυθιού.

• Χωριστήκαμε λοιπόν σε ομάδες και κάθε ομάδα δημιούργησε το δικό της ουράνιο τόξο με υλικά και χρώματα της επιλογής της. Έγινε η παρουσίαση της εργασίας της κάθε ομάδας και καταγράψαμε τα χρώματα που χρησιμοποίησαν.
  • Είδαμε σχετικές εικόνες στο διαδίκτυο. Διαβάσαμε εκεί ότι τα χρώματα του ουράνιου τόξου είναι πάρα πολλά, επικρατούν όμως 7. Αφού τα διαβάσαμε και τα βρήκαμε στη χαρτοθήκη του σχολείου, παίξαμε το παιχνίδι αντιστοίχησης χρωμάτων με τις σωστές λέξεις. Φτιάξαμε πίνακα αναφοράς.
  • Ζωγραφίσαμε ατομικά ένα ουράνιο τόξο προσπαθώντας να θυμηθούμε τη σειρά που εμφανίζονται τα χρώματά του. Το αποτέλεσμα  εντυπωσιακό!
  • Φτιάξαμε ένα ουράνιο τόξο με δακτυλομπογιές  και τις παλάμες των παιδιών. Στολίσαμε την πόρτα του σχολείου μας.
  • Στη συνέχεια πειραματιστήκαμε με έναν καθρέφτη και έναν φακό, για να δημιουργήσουμε και εμείς το δικό μας ουράνιο τόξο μέσα στο νηπιαγωγείο μας. Προσπαθήσαμε να το πιάσουμε και διαπιστώσαμε ότι μπορούμε να το δούμε μόνο.
  • IMG_7311IMG_7307IMG_7322