Ομαλή μετάβαση στο Δημοτικό

Το έναυσμα για την έναρξη του προγράμματος ήταν το εξής: Το Νηπιαγωγείο συνορεύει με το Δημοτικό. Τα περσινά παιδιά (Α΄τάξης) όλο το χρόνο γαντζώνονταν στα κάγκελα της αυλής που συνδέουν το Νηπιαγωγείο με το Δημοτικό και φώναζαν τα ονόματα μας, ήθελαν να μας πουν τα νέα τους για την Α΄τάξη και ρωτούσαν και τα φετινά νήπια (περσινά προνήπια) διάφορα πράγματα. Επίσης μας έλεγαν ότι ήθελαν να επισκεφτούν μια μέρα ξανά το Νηπιαγωγείο.

Οργανωμένες δραστηριότητες:

Πριν την επίσκεψη:

Ανίχνευση των ιδεών και αντιλήψεων των νηπίων για το Δημοτικό σχολείο:

• Γιατί πηγαίνουμε στο Δημοτικό σχολείο;
  • Πώς φανταζόμαστε το Δημοτικό σαν κτίριο;
  • Πως φανταζόμαστε την Α΄ Δημοτικού;
  • Χρήση του λογισμικού kidspiration
  • Μελέτη των βιβλίων της Α΄ Δημοτικού, παρατήρηση ότι θα κάνουν πράγματα που ίσως έχουμε κάνει και στο Νηπιαγωγείο.
  • Ζωγραφική από τα παιδιά για το πώς φαντάζονται την Α΄ Δημοτικού.
  • Απόφαση για επίσκεψη των νηπίων στο Δημοτικό.
  • Γραφή επιστολής προς τον διευθυντή του Δημοτικού για να επιτραπεί η είσοδος μας στο νέο σχολείο.
  • Κατασκευή ευχαριστήριας κάρτας για την επίσκεψη μας στο Δημοτικό.

Α΄ΦΑΣΗ –  Κατά την επίσκεψη:

• Επίσκεψη στο Δημοτικό σχολείο και ξενάγηση στο  χώρο.
  • Γνωριμία με τον διευθυντή του σχολείου και τους δασκάλους.
  • Συνάντηση με παλιούς συμμαθητές.
  • Παρακολούθηση μαθήματος και γνωριμία με τα βιβλία της Α΄ τάξης.
  • Ανταλλαγή δώρων.

Β’ ΦΑΣΗ – Στο νηπιαγωγείο:

Συζήτηση με τα παιδιά για τις εντυπώσεις τους:

• Τελικά το δημοτικό ήταν όπως το είχαν φανταστεί;
  • Τι θα χρειαστώ στην Α τάξη;
  • Παρατήρηση και σύγκριση φωτογραφιών: Το σχολείο, πριν και τώρα (θρανία, πίνακας – χρήση βιντεοπροβολέα, καθημερινή ενδυμασία, ενδυμασία στη γυμναστική κ. ά.).
  • Αναζήτηση στο διαδίκτυο εικόνες με τάξεις δημοτικών σχολείων στην Ελλάδα και στο εξωτερικό (σύγκριση θρανίων, κτιρίου, ενδυμασίας κ.ά.).

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από τις 2 φάσεις του προγράμματος:

IMG_2511IMG_2527IMG_2516IMG_2533IMG_2534P5120016IMG_2660IMG_2669IMG_2672IMG_2682IMG_2702IMG_2711IMG_2734IMG_2747IMG_2762IMG_2773004P5180001