ΟΜΑΛΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ: Επίσκεψη της A΄Δημοτικού στο Νηπιαγωγείο μας

Τα παιδιά της Α΄ τάξης επισκέφτηκαν το Νηπιαγωγείο μας.

P5210030

Τα νήπια τους υποδέχτηκαν με μεγάλη χαρά και τα κάλεσαν να παίξουν μαζί τους.

P5210034

P5210043

Παίξαμε “κρεμάλα¨. Τα νήπια βάζουν το όνομα ενός ζώου και τα παιδιά του Δημοτικού λένε γράμματα και προσπαθούν να μαντέψουν την λέξη.

P5210039

Τα νήπια έχουν χρωματίσει και έχουν κόψει εικόνες με ζώα και τις κολλούν με την βοήθεια των παιδιών του Δημοτικού σε κατηγορίες:

Ζώα της αυλής, ζώα του δάσους, ζώα άλλων χωρών, ζώα της θάλασσας.

P5210060

P5210067          P5210069

Τα παιδιά κάνουν  αγώνα δρόμου αντί όμως να τρέχουν, περπατούν -πηδούν όπως τα λαγουδάκια.

P5210074

P5210083

Τα παιδιά και των 2 τάξεων παίζουν στην αυλή του σχολείου.

Τέλος τα νήπια προσφέρουν στα παιδιά της Α΄τάξης χυμούς και γλυκά.

P5210095

P5210101Τα παιδιά φεύγουν χαρούμενα από το Νηπιαγωγείο αναπολώντας τις χαρούμενες στιγμές που πέρασαν σ΄αυτό.

Το πρόγραμμα Ομαλής Μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό μέσα από αυτές δραστηριότητες ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Οι στόχοι που θέσαμε υλοποιήθηκαν στο βαθμό που ήταν δυνατόν.

Τα νήπια με την ενθάρρυνση και την παρότρυνση μας συμμετείχαν με ενθουσιασμό στις δραστηριότητες και αποκόμισαν τις καλύτερες εμπειρίες και συναισθήματα για την συνεργασία τους με τα παιδιά της Α΄τάξης.

Με το αίσθημα της σιγουριάς ότι μπορούν να τα καταφέρουν, τα νήπια πέτυχαν την αποβολή του φόβου και της ανασφάλειας και την προσμονή για την ώρα που πλέον θα είναι και αυτά μαθητές του Δημοτικού σχολείου.