Eνδοσχολική βία

Αν και η ενδοσχολική βία στο νηπιαγωγείο δεν έχει τις διαστάσεις των άλλων βαθμίδων της εκπαίδευσης, η παρέμβαση για την αντιμετώπιση της επιθετικής συμπεριφοράς κάθε φορά που εμφανίζεται κρίνεται απαραίτητη.

Η διαχείριση του θυμού των νηπίων είναι σημαντική σε αυτή τη φάση.

Σήμερα λοιπόν, στα πλαίσια των δράσεων για την ενδοσχολική βία, στο σχολείο μας ασχοληθήκαμε περισσότερο με το θέμα του θυμού και του πώς τον αντιμετωπίζουμε καλύτερα .

Είπαμε πως κι εμείς συχνά θυμώνουμε για πράγματα που δεν είναι πολύ σημαντικά και τα οποία  θα μπορούσαμε να ξεπεράσουμε χωρίς θυμό , νεύρα και μαλώματα. Ένας τρόπος που βοηθά να ξεπεράσουμε το θυμό μας είναι να μιλήσουμε γι΄αυτά που μας θυμώνουν και να εξηγήσουμε αυτό που μας ενοχλεί.

Τα παιδιά  είπαν τι είναι αυτό που πολλές φορές τα θυμώνει και το ζωγράφισαν.
Στη συνέχεια μάθαμε ένα ποιηματάκι που έγινε το σύνθημα μιας αφίσας που βάλαμε στην τάξη μας.
Δε θυμώνω,
δε μαλώνω,
μια αγκαλιά μεγάλη απλώνω,
φίλους θέλω να’ χω μόνο!!!
            P3090005     P3090001