ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ L.M.S ACADEMY ΣΤΟ ΜΑΚΡΟΧΩΡΙ

Στα πλαίσια υλοποίησης του προγράμματος στο σχολείο μας «Μουσική και Μουσικοί», την Πέμπτη 22 Ιανουαρίου 2015 πραγματοποιήσαμε επίσκεψη στην Σχολή Μουσικής και Χορoύ  L.M.S Academy.
Εκεί μας υποδέχτηκε η κυρία  Lucie  Tyler, ιδιοκτήτρια και καθηγήτρια της Σχολής η οποία εξήγησε στα παιδιά πώς παράγεται, πώς διαδίδεται ο ήχος στα μουσικά όργανα και παρουσίασε τα μέρη διαφόρων μουσικών οργάνων. Τα παιδιά ακούγοντας ήχους κρουστών αυτοσχεδίασαν και βρήκαν δικούς τους τρόπους δημιουργικής κίνησης και έκφρασης (βιωματικός χορός).

Τα παιδιά δημιούργησαν,έπαιξαν,έμαθαν, ενθουσιάστηκαν.

Τέλος ευχαρίστησαν από καρδιάς την κυρία Lucie για τη θερμή φιλοξενία και την αποχαιρέτησαν, αφού αποκόμισαν μια πρωτόγνωρη εμπειρία και υποσχόμενοι όλοι ότι θα το επαναλάβουμε μια ακόμη φορά….

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA