Επίσκεψη στο Πλανητάριο

Η τελευταία μας εκδρομή, πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του εργαστηρίου δεξιοτήτων ¨STEAM και  η Γη γυρίζει”. Οι μαθητές/τριες του 3ου Νηπιαγωγείου Λαυρίου επισκέφτηκαν το Πλανητάριο του Ιδρύματος Ευγενίδη, με σκοπό να παρακολουθήσουν την ταινία “Μαγικός Πλανήτης” στην αίθουσα του θόλου.

Οι μικροί/ές μαθητές/τριές μας είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν μια διαφορετική μορφή προβολής, αλλά και να λύσουν απορίες σε σχέση με την επιρροή της κλίσης της γης στην αλλαγή των εποχών, αλλά και στην εναλλαγή ημέρας και νύχτας!

Στο τέλος, της προβολής, οι μαθητές/τριες εξέφρασαν την επιθυμίας τους να παρακολουθήσουν και άλλες ταινίες, ενώ μάλιστα κάποιοι ήδη έκλεισαν εισιτήρια για να το ξαναεπισκεφτούν με τους γονείς τους!

thumbnail 4 thumbnail 3