ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΜΕΡΟΣ 3ο
Οι χριστουγεννιάτικες προετοιμασίες και δραστηριότητες συνεχίστηκαν κι αυτή τη βδομάδα μέσα σε κλίμα χαράς και προσμονής! Διαβάσαμε χριστουγεννιάτικα παραμύθια και κάναμε εργασιούλες πάνω σε αυτά. Συνεχίσαμε με τον αριθμό 2 αλλά και με τον αριθμό 3 , με αφορμή τους 3 Μάγους.
Μιλήσαμε για τα σκανταλιάρικα καλικαντζαράκια ,μάθαμε τα ονόματά τους και τις σκανταλιές που κάνει το καθένα από αυτά και γίναμε ένα καλικαντζαράκι κι εμείς.Με αυτή την αφορμή μάθαμε και το γράμμα Κ που είναι ένα γράμμα που μας δυσκολεύει αρκετά!
Μιλήσαμε για το έθιμο του Χριστουγεννιάτικου δέντρου ,είδαμε παράξενα χριστουγεννιάτικα δέντρα , ανακαλύψαμε ποιο είναι το σχήμα του και η κάθε ομάδα έφτιαξε το δικό της δέντρο με διάφορα υλικά!
Με αφορμή την ιστορία του Ρούντολφ φτιάξαμε πανέμορφα ταρανδάκια.
Συνεχίσαμε και τελειώσαμε τις κάρτες μας!
Και το ολοήμερο τμήμα τελείωσε τα ξωτικά του!
Ο Αη Βασίλης δε μας ξέχασε και φέτος! Μας έκανε έκπληξη και μας έφερε τα δώρα μας την ώρα που κάναμε μάθημα! Φανταστείτε την έκπληξή μας!
Πήραμε και τις υπόλοιπες κατασκευές μας και φύγαμε προς ολοταχώς για τις χριστουγεννιάτικες διακοπές μας!
Θα τα πούμε του χρόνουουουου!!!