Ο ΤΡΙΓΩΝΟΨΑΡΟΥΛΗΣ

Παραμένοντας στον κόσμο της θάλασσας θα γνωρίσουμε ένα διάσημο ψαράκι πολύ διαφορετικό από τα άλλα: Τον Τριγωνοψαρούλη!

Μετά το βιντεάκι μπορούμε να συζητήσουμε με τα παιδιά :

-Τι ήταν αυτό που έσωσε τον Τριγωνοψαρούλη;

-Ποιος του έφτιαξε τη γραβάτα;

-Φοβόταν ο Τριγωνοψαρούλης;

-Γιατί τον βοήθησαν τα άλλα ψαράκια;

-Είναι σημαντικοί οι φίλοι στη ζωή μας;

-Ποιοι είναι οι καλύτεροι μας φίλοι;

-Τι κάνουν οι φίλοι μας για μας και τι κάνουμε εμείς για αυτούς;

Ας συνεχίσουμε τώρα με μαθηματικά:

Και για όσους δεν έχουν εκτυπωτή μπορούν να κάνουν την εργασία ΕΔΩ!

Ας ασχοληθούμε τώρα με το σχήμα του Τριγωνοψαρούλη:

Τρίγωνο είναι το σχήμα που έχει 3 πλευρές και 3 γωνίες.

Υπάρχουν 3 είδη τριγώνου:

• Το ισόπλευρο το οποίο έχει όλες τις πλευρές του ίσες
  • Το ισοσκελές που έχει τις 2 πλευρές του ίσες
  • Το σκαληνό που δεν έχει καμία πλευρά του ίση με την άλλη

Τώρα λοιπόν που μάθαμε λίγα πραγματάκια για το σχήμα του τριγώνου ας ταΐσουμε τον τριγωνοψαρούλη με ότι είναι τρίγωνο και τον Μεγάλο Καρχαρία με όλα τα υπόλοιπα φαγητά στο παρακάτω παιχνιδάκι:

ΤΡΙΓΩΝΟΨΑΡΟΥΛΗΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΑΡΧΑΡΙΑ

Μην ξεχάσετε όταν τελειώσετε να πατήσετε το βελάκι κάτω δεξιά για να δείτε αν είναι σωστά!

Και μια και ασχολούμαστε με θαλασσινά μαθηματικά να μια ωραία ιδέα σύνδεσης του αριθμού με την ποσότητά του στην πιο κάτω κατασκευή!

Σε αυτή την κατασκευή αφού τα παιδάκια φτιάξουν το χταποδάκι απαριθμούν τα πλοκάμια του από το 1 έως 8.

Έπειτα βάζουν σε κάθε πλοκάμι τόσες τελίτσες όσες λέει ο αριθμός .

Στη συνέχεια μπορούμε να επισημάνουμε για ποιο λόγο ο Τριγωνοψαρούλης έχει αυτό το όνομα και ποιες 2 λέξεις κρύβει το όνομά του. Δηλαδή

Τρίγωνο + Ψαρούλης= Τριγωνοψαρούλης

Ας φτιάξουμε λοιπόν κι άλλες σύνθετες λέξεις αλλάζοντας το σχήμα του Τριγωνοψαρούλη:

Τετράγωνο  + Ψαρούλης

Κύκλος + Ψαρούλης

Επτάγωνο  + Ψαρούλης

Ορθογώνιο + Ψαρούλης

Οβάλ  + Ψαρούλης

Πολύγωνο + Ψαρούλης

Αφού λοιπόν ανακαλύψαμε τόσους πολλούς Ψαρούληδες τι λέτε να διαλέξουμε τον δικό μας Σχηματοψαρούλη , να τον ζωγραφίσουμε και να γράψουμε από κάτω και το όνομά του!

Ακολουθεί ένα ποιηματάκι που θα μας βοηθήσει να αναγνωρίζουμε και να διακρίνουμε το γράμμα Α α

Αφού διαβάσουμε το ποίημα μπορούμε να κυκλώσουμε τα Α,α , να βρούμε λέξεις που γνωρίζουμε από Α,α και να βρούμε μέσα στο σπίτι αντικείμενα από Α,α!

Nα κι ένα παζλ με τον φίλο μας τον Τριγωνοψαρούλη που μπορείτε να το παίξετε    ΕΔΩ!