H ΧΡΥΣΟΜΑΛΛΟΥΣΑ ΚΑΙ ΟΙ 3 ΑΡΚΟΥΔΕΣ

Παίρνοντας σαν αφορμή το θέμα της εβδομάδας που είναι η οικογένεια ,θα ασχοληθούμε με μια περίεργη οικογένεια, μια οικογένεια αρκούδων!

Θα παρακολουθήσουμε πρώτα το παραμυθάκι  “Η Χρυσομαλλούσα και οι 3 Αρκούδες”   πατώντας

ΕΔΩ!

Μετά το παραμύθι μπορούν να ακολουθήσουν ερωτήσεις κατανόησης και επεξεργασίας προφορικού λόγου:

-Ήταν σωστή η συμπεριφορά της  Χρυσομαλλούσας;

-Αν όχι ποιο ήταν το λάθος της;

-Πώς ένιωσαν τα αρκουδάκια όταν διαπίστωσαν ότι κάποιος μπήκε στο σπίτι τους;

-Εμείς πως θα νιώθαμε αν κάποιος έμπαινε στο σπίτι μας απρόσκλητος;

Μπορούμε να συνεχίσουμε με δραστηριότητες μαθηματικών:

Αρχικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αντικείμενα του σπιτιού για να κατανοήσουν τα παιδιά τις έννοιες μεγάλο, μεσαίο, μικρό.Δηλαδή θα τους δώσουμε διάφορα αντικείμενα και θα τους ζητήσουμε να βάλουν όλα τα μεγάλα μαζί , όλα τα μεσαία μαζί κι όλα τα μικρά μαζί.

Μετά από αυτή την πρώτη προσέγγιση μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το παρακάτω φύλλο εργασίας:

Αλλά και το επόμενο:

Που υπάρχει και σε ηλεκτρονική μορφή      ΕΔΩ       για όσους δεν έχουν εκτυπωτή.

Επίσης μπορούμε να ασχοληθούμε με τον αριθμό 3.

-Να ζητήσουμε από τα παιδιά να τον φτιάξουν με πλαστελίνη.

-Να χτυπήσουν 3 φορές τα χέρια ή τα πόδια τους.

-Να δώσουν στη μαμά 3 φιλάκια.

-Να σχεδιάσουν 3 λουλούδια .

-Να πηδήξουν 3 φορές κλπ.

Στην εμπέδωση του αριθμού 3 μπορούν να βοηθήσουν και οι παρακάτω καρτέλες που δανειστήκαμε από το pinterest στις οποίες τα παιδιά δείχνουν τον αριθμό από τα αρκουδάκια που απεικονίζονται στην εικόνα.

Mπορούμε να παίξουμε δύο παζλ σχετικά με το θέμα ΕΔΩ  και  ΕΔΩ.

Τέλος μπορούμε να ολοκληρώσουμε το θέμα οικογένεια με μια όμορφη και εύκολη κατασκευή:

Σχεδιάζουμε την παλάμη της μαμάς ,του μπαμπά και τη δικιά μας , γράφουμε σε κάθε παλάμη τη λέξη ΜΠΑΜΠΑΣ, ΜΑΜΑ και στη δικά μας το όνομά μας, και φτιάχνουμε το λουλούδι της οικογένειας μας όπως στην παρακάτω εκόνα: