Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ

Γεια σας αγαπημένα μας παιδάκια !Να ΄μαστε πάλι εδώ!

Αυτή την εβδομάδα θα ασχοληθούμε με την οικογένειά μας ,κι αυτό γιατί την Παρασκευή 15 Μαΐου είναι η Παγκόσμια Ημέρα Οικογένειας!

Ένας απλός τρόπος για να καταλάβουν τα παιδάκια τι είναι οικογένεια ,είναι να τα ρωτήσουμε σε ποιον λένε πρώτα καλημέρα όταν ξυπνάνε το πρωί.Στην αρχή θα πούνε στη μαμά και στον μπαμπά .Εμείς θα ξαναρωτήσουμε σε ποιον άλλο και θα πούνε φυσικά στα αδέρφια τους , αν έχουν, και στη γιαγιά και τον παππού ,αν μένουν στο σπίτι.

Έτσι λοιπόν θα τους εξηγήσουμε ότι οικογένεια θεωρούνται τα άτομα που μένουν στο ίδιο σπίτι.

Όλες οι οικογένειες δεν είναι ίδιες, και εδώ μπορούμε να τους δείξουμε τα είδη οικογένειας:

Μπορούμε να ζητήσουμε από τα παιδιά να ζωγραφίσουν την οικογένειά τους στο παρακάτω φύλλο εργασίας:

Έπειτα προκειμένου να αναπτύξουν τον προφορικό τους λόγο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις παρακάτω ερωτήσεις:

-Πόσα μέλη έχει η οικογένειά μας;

-Τι κάνει η οικογένειά μας για μας;

-Ποιες είναι οι αγαπημένες ασχολίες κάθε μέλους της οικογένειάς μας;

-Τι μου αρέσει να κάνω με κάθε μέλος της οικογένειάς μου;

-Υπάρχει κάτι που με ενοχλεί στην οικογένειά μου;

Έπειτα μπορούμε να κάνουμε μαθηματικά με τις ηλικίες των μελών της οικογένειάς μας .Σ΄αυτό μπορεί να μας βοηθήσει η παρακάτω εργασία:

Αλλά και η εργασία που μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Μπορούμε να συνεχίσουμε με δύο τραγουδάκια:

Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΔΑΧΤΥΛΟ

Μετά τα τραγουδάκια τα παιδιά μπορούν να φτιάξουν τις δικές τους δαχτυλόκουκλες  με τα μέλη της οικογένειάς τους, χρησιμοποιώντας καπάκια από μαρκαδόρους!

Επίσης μια διασκεδαστική εργασία είναι και η παρακάτω:

Και μια ιδέα για το τέλος:Τι θα λέγατε αν για κάθε μέρα γινόταν ¨αρχηγός ¨της οικογένειας ένα μέλος της και όλοι οι υπόλοιποι εκτελούσαν τις εντολές του ¨αρχηγού ¨και τις δουλειές που θα τους αναθέσει;Δηλαδή μια μέρα η μαμά  ¨αρχηγός¨, μια μέρα ο μπαμπάς και μια μέρα το παιδί. Φανταστείτε πόσο θα διασκεδάσουν οι μικροί μας όταν θα δίνουν οδηγίες στη μαμά και τον μπαμπά ,αλλά και πόσο θα κατανοήσουν τη μαμά όταν θα πρέπει να κάνουν κάποιες από τις δουλειές της!!!!

ΚΑΡΤΑ ΚΑΙ ΖΩΓΡΑΦΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ

Πατώντας στην παρακάτω φράση θα ανοίξει ένα padlet με τις ζωγραφιές των παιδιών με τίτλο:

..ΑΓΑΠΩ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ..

Και εδώ είναι οι καρτούλες μας για τη γιορτή της μητέρας: