Η τελευταία εκδρομή του 3ου νηπιαγωγείου Λάρισας στα πλαίσια του προγράμματος etwinning “από τον Γλυπτό Ποταμό στο Μνημείο του Ιπποκράτη στη Λάρισα” που υλοποιείται στο σχολείο μας και υποστηρίζεται από το Σύλλογο “Ο Ιπποκράτης στη Λάρισα” .

Οι μικροί μαθητές μας περπάτησαν τη διαδρομή από την πλατεία ταχυδρομείου στην κεντρική κι έφτασαν μέχρι το Α’ αρχαίο θέατρο

Τα έργα της Νέλλα Γκόλαντα “ Ο Γλυπτός Ποταμός” στην πλατεία ταχυδρομείου και “η Στίλβη” στην Κεντρική Πλατεία έκαναν τα παιδιά να ξαναθυμηθούν όλα όσα φέτος είχαμε την ευκαιρία και την τύχη να ακούσουμε από την ίδια την κ. Γκόλαντα που ήρθε στο νηπιαγωγείο μας.Καταλήξαμε στο αρχαίο θέατρο κι αφού το εξερευνήσαμε “οι μικροί μας περίεργοι……αρχαιολόγοι” άρχισαν τις ανασκαφές.Λίγο ακόμα να μέναμε και θα φέρναμε στην επιφάνεια κι άλλους αρχαίους θησαυρούς που δεν εχουν δει ακόμα το φως!!! Υπομονή παιδιά σε λίγα χρόνια η συνέχεια….πρέπει πρώτα να περάσετε από το πανεπιστήμιο!!!