Ενημέρωση για Παιδικά Ατυχήματα

Tην Πέμπτη 18 Απριλίου επισκέφτηκε μετά από πρόσκλησή μας το σχολείο  επισκέπτρια της Τοπικής Μονάδας Υγείας (Κ.Υ) του χωριού .

Σκοπός της επίσκεψης  ήταν η ενημέρωση των μικρών μας φίλων για την πρόληψη των ατυχημάτων  τόσο στο δρόμο,το αυτοκίνητο όσο και στο σχολείο.

Η παρουσίαση της θεματικής έγινε με τη βοήθεια σχετικών με το θέμα διαφανειών , οι οποίες  ενεργοποίησαν τη σκέψη των παιδιών, έφεραν στο προσκήνιο εμπειρίες, βιώματα. Τα παιδιά  συνεχώς κατέθεταν τις παρατηρήσεις τους αλλά και υπέβαλαν  ερωτήσεις.

Η επίσκεψη εντάσσεται σε σχετικό πρόγραμμα Αγωγής Υγείας που υλοποιήθηκε πριν αρκετό καιρό στο σχολείο μας.

Ευχαριστούμε τον  κ.Διοικητή του Γ.Ν Γιαννιτσών που ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά μας,τον  κ.Δ/ντή του Κέντρου Υγείας του χωριού και βεβαίως την Επισκέπτρια Υγείας, κα Κική, που ενημέρωσε με πολύ απλό τρόπο τα παιδιά για τα παιδικά ατυχήματα και είχε μια πολύ οικεία  επαφή μαζί τους.