Δεντροφυτεύω το σχολείο μου

Στο πλαίσιο δράσεων σχετικού προγράμματος για το “Περιβάλλον και την Αειφόρο  Ανάπτυξη” που υλοποιεί το σχολείο μας τον τελευταίο καιρό εκμεταλλευτήκαμε τον καλό καιρό και προχωρήσαμε σε πιο ενεργείς δράσεις.

Βότανα,πικροδάφνες και άλλα φυτά/δέντρα πήραν τη θέση τους με τη βοήθεια των μικρών μας φίλων αλλά και εξωτερικών συνεργατών.

Η προσφορά των φυτών έγινε με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων,τον οποίο ευχαριστούμε θερμά, καθώς και παππού νηπίου του σχολείου μας που βοήθησε στην προετοιμασία και διαμόρφωση του χώρου που πραγματοποιήθηκε η δεντροφύτευση.

εξόρμηση                                                                                                      ομάδες δράσης

συζήτηση                              άνοιγμα γούρνας                τοποθέτηση φυτού

ένα σπιτάκι για κάθε φυτό από τα ίδια τα παιδιά

ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ -ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ

Σχόλιο (1)

Andromeda20 Απριλίου 2013 στις 19:23       Απάντηση

Μπράβο για τις δράσεις σας και ειδικά αυτές τις περιβαλλοντικές. Και μόνο η επαφή των παιδιών με τη φύση είναι ιδιαίτερα ευεργετική. Ζήτω η Φύση, Ζητω η Ελλάδα, Ζήτω η Φύση της Ελλάδας! Χαιρετισμούς από Φλώρινα.