Καλεσμένος στο σχολείο μας ο…..

Καραγκιόζηςςςςςςςςςςς

Εβδομάδα αφιερωμένη στον Καραγκιόζη και το Θέατρο Σκιών θα είναι η εβδομάδα 26-29 Μαρτίου 2013.

Με την επίσκεψη  καλλιτεχνικής ομάδας  στο σχολείο μας και την υλοποίηση σχετικών δραστηριοτήτων τα παιδιά  γνωρίζουν  από κοντά και πιο μεθοδικά  την παραδοσιακή αυτή φιγούρα και την ιστορική της πορεία.

Η παράσταση δόθηκε   τη Τρίτη 26 Μαρτίου στο χώρο του Νηπιαγωγείου από τους Καραγκιοζοπαίχτες της ομάδας “Σκιάς Όναρ” από τη Θεσσαλονίκη.

Τα παιδιά απόλαυσαν τον Καραγκιόζη και τις υπόλοιπες χαρακτηριστικές φιγούρες του Θεάτρου σκιών σε μια παράσταση με τίτλο “Ο Καραγκιόζης στην παρέλαση”.

Μετά την ολοκλήρωση της παράστασης, τα παιδιά ενημερώθηκαν από τους Καραγκιοζοπαίχτες για τις φιγούρες,το συγκεκριμένο αυτό είδος θεάτρου,τις τεχνικές παιξίματος αλλά και συστήθηκαν με τον κεντρικό ήρωα,τον Καραγκιόζη.

Μπορείτε να επισκεφθείτε τον παρακάτω  σύνδεσμο για να γνωρίσετε και σεις  την ιστορία του Καραγκιόζη.

Σπαθάρειο Μουσείο