ΕΟΔΥ: Οδηγίες Επαναλειτουργίας Νηπιαγωγείων

Ενημέρωση σχετικά με τις οδηγίες της Επιτροπής Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από λοιμογόνους παράγοντες.

Σε συνέχεια της υπ. αριθμ. 63314/ΓΔ4/26-05-2020 ΚΥΑ σας διαβιβάζουμε τις οδηγίες της επανέναρξης λειτουργίας σχολικών μονάδων, σύμφωνα με το από 25-05-2020 απόσπασμα πρακτικού της 63ης Συνεδρίασης της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του Κορωνοϊού COVID-19.
Στο υλικό της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας Δημόσιας Υγείας έναντι Covid-19 υπάρχουν συνοπτικές οδηγίες αναφορικά με την επανέναρξη λειτουργίας των σχολικών μονάδων για τα απαραίτητα μέτρα υγιεινής και συμπεριφοράς εντός του σχολείου που αφορούν μαθητές και εκπαιδευτικούς, αλλά και για τα μέτρα τα οποία πρέπει να λαμβάνουν οι γονείς σε καθημερινή βάση.