Λειτουργική ανάγνωση και γραφή στο πλαίσιο της σχολικής τάξης – Ονόματα των παιδιών

Είναι γνωστό σε όλους μας ότι στα μικρά παιδιά αρέσει να ασχολούνται με το όνομά τους, τη λέξη αυτή που αποτελεί την ταυτότητά τους από την ώρα που γεννιούνται. Η συναισθηματική σχέση που έχει το παιδί με το όνομά του αποτελεί σημαντικό κίνητρο και μπορεί να συμβάλει ουσιαστικά στην προώθηση της κατάκτησης του κώδικα γραφής. Από το ξεκίνημα της σχολικής χρονιάς, τα παιδιά καθώς έρχονται το πρωί στο νηπιαγωγείο θα πρέπει να αναζητήσουν και να τοποθετήσουν σε έναν πίνακα παρουσίας την πλαστικοποιημένη καρτέλα με το όνομά τους. Επιπλέον, αναπαράγουν το όνομά τους που είναι γραμμένο σε ξύλινα sticks για να υπογράψουν τις εργασίες τους, με κεφαλαία γράμματα τα μικρότερης ηλικίας  και με πεζά τα μεγαλύτερης ηλικίας παιδιά.

IMG20211123155442.jpgIMG20211125170157