Φεβ 16
19

POLITISMOSΗ ευκαιρία για τη δημιουργία της αφίσας προέκυψε από το πρόγραμμα διατροφής του Prolepsis, που εφαρμόζεται καθημερινά φέτος στο σχολείο μας. Η αφίσα είναι ένας σύγχρονος τρόπος επικοινωνίας, που απευθύνει ένα μήνυμα με εικόνα και λόγο σε πολλούς αποδέκτες. Τα παιδιά οργάνωσαν στο μυαλό τους όλα τα στοιχεία :  θέμα, μήνυμα και αποδέκτες και αξιοποίησαν την εικόνα και το λόγο, για να ολοκληρώσουν την αφίσα .  Επειδή, τελευταία, ασχοληθήκαμε με την τεχνική έμμετρου λόγου, το λίμερικ,  την εφαρμόσαμε και στην αφίσα αυτή για την καλύτερη μετάδοση του μηνύματος στα άλλα παιδιά. Έτσι έγραψαν τα παιδιά ένα πολύ ωραίο έμμετρο με δεκασύλλαβο στίχο και ομοιοκαταληξία, για να μπορούν να του δώσουν και ρυθμό και να το τραγουδήσουν.

Την αφίσα μπορείτε να τη δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο

afisa – tragoudi για διατροφη

Δεν επιτρέπονται σχόλια.