Η κυρία Μουσική γιορτάζει την Πρωτομαγιά

Παιδάκια μας λατρεμένα  η   κυρία Μουσική γιορτάζει την Πρωτομαγιά και σας αφιερώνει αυτό το ευωδιαστό Πρωτομαγιάτικο τραγούδι!

Στίχοι-Μουσική: Ευτυχία Τσεσμελή

Μαγιάτικο στεφάνι!

Καλημέρα, γλυκά παιδάκια!

Καλό μήνα σε όλους!

Μια όμορφη μέρα ξεκινά!

Πάντα τέτοια μέρα όλοι βγαίνουμε στην εξοχή, μαζεύουμε λουλούδια και φτιάχνουμε όμορφα στεφάνια, για να τα κρεμάσουμε στις πόρτες των σπιτιών μας!

Ας διαβάσουμε ένα ποίημα, που ταιριάζει στη σημερινή μέρα!

(από το βιβλίο “Με αφορμή ένα ποίημα”)

• Πώς φαντάζεσαι το μήνα Μάϊο ακούγοντας το ποίημα;
  • Γιατί ο Μάης λέγεται “μήνας των λουλουδιών”;
  • Ποια λουλούδια θα διάλεγες για να φτιάξεις το δικό σου στεφάνι;

Σίγουρα θα κάνετε σήμερα έναν όμορφο περίπατο με τους γονείς σας, για να ευχαριστηθείτε την ομορφιά της φύσης! Μαζέψτε λοιπόν λουλουδάκια και φτιάξτε κι εσείς το δικό σας στεφάνι! Ακόμα κι αν δεν πάτε τη βόλτα σας, μπορείτε να στολίσετε το σπίτι σας με λουλουδάκια από τον κήπο σας!

Αν ήμασταν παρεούλα στο σχολείο μας, θα φτιάχναμε όμορφες κατασκευές με τις δασκάλες και τους φίλους μας! Κι επειδή πάντα έχουμε έμπνευση, πολλή φαντασία και όρεξη για δημιουργία, σίγουρα θα φτιάχναμε κι ένα στεφάνι διαφορετικό και πρωτότυπο!

Μακάρι να μπορούσαμε να ακούσουμε τις δικές σας υπέροχες ιδέες! Μπορείτε να μας τις στείλετε όμως!

Η κυρία Ελπίδα έψαξε και βρήκε για εσάς πολύ όμορφες κατασκευές, που μπορείτε να δημιουργήσετε με τη βοήθεια κάποιου μεγάλου.

Για να τις δούμε:

• Στεφάνι από χαρτί ρολό.

• Στεφάνι με λουλούδια από αυγοθήκες.

• Στεφάνι με λουλούδια από ύφασμα.

Τα υλικά που χρειάζονται για όλα αυτά είναι πολύ απλά και πιθανόν να τα έχετε στο σπίτι. Ρολά από χαρτί κουζίνας, χαρτόνια κάνσον, χαρτόνια από κούτες, φελιζόλ, χάρτινες αυγοθήκες, υφάσματα, κουμπιά, χάντρες, πετραδάκια, κ.α. Τέμπερες, νερομπογιές, κόλλα. Σίγουρα θα έχετε κι άλλα υλικά στο σπίτι και μπορείτε  να διακοσμήσετε τα στεφάνια σας φτιάχνοντας με αυτά πολύ όμορφα λουλούδια με τη δική σας φαντασία κι έμπνευση.

Να κάνουμε και μια ζωγραφιά;Και μια έυκολη εργασιούλα;

(Φύλλα εργασίας από τη συνάδελφο Ανθή Ζήση).

Η ιστορία της Πρωτομαγιάς

Σίγουρα όταν θα γυρίζαμε στο σχολείο μας μετά την Πρωτομαγιά θα μιλούσαμε γι αυτή την ημέρα και κάπως αλλιώς…Θυμάστε? όπως τότε που κουβεντιάζαμε διάφορα σαν να είσαστε μεγάλοι..και σας άρεσε τόσο πού αυτό!

Δείτε το παρακάτω βιντεάκι και μιλήστε λίγο με τους γονείς σας γι αυτό..Είμαστε σίγουρες πως έχουν να σας πουν πολλά..

Έμμετρο κείμενο: Γέραλη-Μόσχου Αθηνά (μας το παραχώρησε ευγενικά και την ευχαριστούμε πολύ)

Ας χορέψουμε με αυτό το όμορφο τραγουδάκι!

Παιδάκια, σας αγαπάμε πολύυυυυυυυυυ……..!!!!!Σας σκεφτόμαστε! Σας στέλνουμε μια μεγάλη αγκαλιά!