” Ολυμπιακή εβδομάδα – Το ποδόσφαιρο”

Σήμερα είχαμε την τιμή και την χαρά να φιλοξενήσουμε στο νηπιαγωγείο μας ποδοσφαιριστές από τον Α.Ο.Αρχανών “Γιούχτας”στα πλαίσια της Ολυμπιακής εβδομάδας στα σχολεία.. Συγκεκριμένα ο κος Νίκος Κορνιλάκης, ο κος Μηνάς Τζανής και ο γυμναστής κος Κώστας Σπυριδάκης ήρθαν στο νηπιαγωγείο μας μίλησαν για το ποδόσφαιρο, μας χάρισαν μπλουζάκια και έπειτα έπαιξαν μαζί μας ένα φιλικό αγώνα.
Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν.
Στόχος :
– Γνωρίζω τα Ολυμπιακά αθλήματα – μαθαίνω για τη βιωσιμότητα και τον υγιεινό τρόπο να ζεις
Η Ολυμπιακή εβδομάδα, έχει ως βασικό σκοπό να προσεγγίσει και να συμπεριλάβει όλους όσους εμπλέκονται με την αγωγή και την εκπαίδευση, να εμπνεύσει, να ευαισθητοποιήσει και να παρακινήσει τους μαθητές/τριες της Ελλάδας στη διαμόρφωση συμπεριφορών, δεξιοτήτων και αξιών, οι οποίες εκπορεύονται από τους Ολυμπιακούς Αγώνες και τις αξίες του Ολυμπισμού.
αο 1 αο 2 αο 3