Σχέδιο δράσης 2022-2023 « Ευαισθητοποίηση νηπίων στο φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού »

Λαμβάνοντας υπόψη ότι αποτελεί αναφαίρετο δικαίωμα για όλα τα παιδιά να βρίσκονται σε ένα σχολικό περιβάλλον που τους παρέχει ασφάλεια και προστασία είναι σημαντικό να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές στο φαινόμενο του ενδοσχολικού εκφοβισμού.

Προκειμένου να γίνει ενδυνάμωση των παιδιών για την επιτυχή αντιμετώπιση φαινομένων ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού θα πραγματοποιηθούν δραστηριότητες και εκπαιδευτικές παρεμβάσεις  με τους παρακάτω εκπαιδευτικούς στόχους:

1. Να μπορούν τα παιδιά να αναγνωρίζουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της ενδοσχολικής βίας.
  2. Να μπορούν να διακρίνουν τις διάφορες μορφές της (λεκτική, σωματική, κοινωνική απομόνωση).
  3. Να αναπτύξουν ενσυναίσθηση για τον θύτη και το θύμα.
  4. Να αναγνωρίσουν τη σπουδαιότητα του ρόλου του παρατηρητή στην αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας.
  5. Να αποκτήσουν την ετοιμότητα να υπερασπίζονται τον εαυτό τους όταν εκφοβίζονται.
  6. Να αποκτήσουν την ετοιμότητα να υπερασπίζονται τους άλλους όταν εκφοβίζονται.