Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού, στις 20 Νοεμβρίου 2021, και στο πλαίσιο του Εκπαιδευτικού Προγράμματος «Εγώ και Εσύ Μαζί: Εκπαίδευση στα Ανθρώπινα Δικαιώματα», το νηπιαγωγείο μας υλοποίησε δράση με θέμα το σχολείο των ονείρων μας: ένα σχολείο που αγκαλιάζει όλα τα παιδιά, χωρίς διακρίσεις.

Ο στόχος της δράσης ήταν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας να κατανοήσουν ότι το δικαίωμα στην εκπαίδευση είναι ανεξαιρέτως για όλα τα παιδιά του κόσμου, και ότι ως ενεργοί πολίτες μπορούν να διεκδικήσουν το δικαίωμα αυτό και να πράξουν με αλληλεγγύη. Στο πλαίσιο της δράσης αυτής, λοιπόν, τα παιδιά δημιούργησαν μια αφίσα, η οποία στάλθηκε στη Διεθνή Αμνηστία και από εκεί στην Υπουργό Παιδείας.

3ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΘΗΒΑΣ