Η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου αποτελεί ημέρα τιμής και μνήμης του αγώνα για την Ελευθερία που έδωσαν οι Έλληνες, ημέρα υπερηφάνειας για το μεγαλειώδες «ΟΧΙ» στο φασισμό και στο ναζισμό.
Μέσα από πλούσιο ιστορικό υλικό τα παιδιά γνώρισαν τα γεγογότα της 28ης Οκτωβρίου 1940, το ηρωικό «ΟΧΙ» της Ελλάδας στην Ιταλία.
Την Παγκόσμια Ημέρα Ζώων ευχηθήκαμε σε όλα τα ζωάκια χρόνια πολλά και τα τιμήσαμε με τραγούδια, εκπαιδευτικά βίντεο και ντοκιμαντέρ, παραμύθια αλλά και κατασκευές!
Στην παρεούλα μας, ξεκίνησε μια πολύ ωραία συζήτηση με τους μικρούς μας μαθητές για τα ζώα, τα δικαιώματά τους αλλά και για το πως πρέπει εμείς οι άνθρωποι να φερόμαστε απέναντί τους! Όλοι μαζί συμφωνήσαμε πως τα ζώα που μπορούν να συνυπάρξουν με τον άνθρωπο, δικαιούνται να έχουν ένα σπίτι , νερό, τροφή, παιχνίδι, και πολλή αγάπη και φροντίδα!
Ρωτήσαμε το κάθε παιδί ξεχωριστά ποιο είναι το αγαπημένο του ζωάκι και παρακολουθήσαμε ένα βίντεο για τα αδέσποτα ζώα.
Στη συνέχεια ρωτήσαμε τα παιδιά ποιο ζωάκι ήθελαν να φτιάξουμε σε χειροτεχνία και προτίμησαν την αλεπού!
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Τρίτης Ηλικίας (1η Οκτωβρίου), πραγματοποιήθηκε αφιέρωμα στους παππούδες και στις γιαγιάδες. Πρόκειται για πρόσωπα που αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της οικογένειας και διαδραματίζουν καθοριστικό ρόλο στις ζωές των παιδιών, καθώς συμβάλλουν στην ανατροφή και στη διαμόρφωση ολοκληρωμένων προσωπικοτήτων.
Ξεκινήσαμε με τους μικρούς μας μαθητές μια συζήτηση έχοντας ως σκοπό να καταλάβουν τη σπουδαιότητα που έχουν τα άτομα της τρίτης ηλικίας και πως αξίζουν τον σεβασμό και την αγάπη μας.
Χρησιμοποιούμε cookies για να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία στη σελίδα μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη σελίδα, θα υποθέσουμε πως είστε ικανοποιημένοι με αυτό.ΕντάξειΔιαβάστε περισσότερα