Πανελλαδικές Εξετάσεις

Δημιουργία κωδικού ασφαλείας για την υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου(Μ.Δ.)

16-06-23 Δημιουργία κωδικού ασφαλείας υποψηφίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ για την υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου(Μ.Δ.) για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου(Π.Μ.Δ.) για εισαγωγή σε Δημόσια ΙΕΚ έτους 2023

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι οι υποψήφιοι (ΓΕΛ – ΕΠΑΛ) που ενδιαφέρονται να υποβάλουν Μηχανογραφικό Δελτίο (ΜΔ) ή και Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο ( Π.Μ.Δ ) θα μπορούν να απευθύνονται στο Λύκειό τους από την Δευτέρα 19 Ιουνίου μέχρι και την Παρασκευή 30 Ιουνίου 2023 για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password).

Στις ίδιες ημερομηνίες μπορούν να απευθύνονται στο Λύκειό τους και οι φετινοί τελειόφοιτοι που δεν έχουν υποβάλει αίτηση δήλωση για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2023, προκειμένου να δημιουργήσουν κωδικό ασφαλείας (password) για την υποβολή Π.Μ.Δ

Το Δελτίο Τύπου ΕΔΩ

Εξεταστικά Κέντρα Πανελλαδικών Εξετάσεων Ειδικών Μαθημάτων

«Οδηγίες για την Υγειονομική Εξέταση και Πρακτική δοκιμασία των υποψήφιων
για εισαγωγή στα Τ.Ε.Φ.Α.Α. Ακαδημαϊκού Έτους 2023-2024 και πρόγραμμα
εξετάσεων»

Λήψη αρχείου

Προκήρυξη εισαγωγής σπουδαστών/στριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού Ακαδημαϊκού Έτους 2023-24.

Προκήρυξη Εισαγωγής στις σχολές Πυροσβεστικής 2023

Λήψη αρχείου

Προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών σπουδαστών στις Σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων της Ελληνικής Αστυνομίας με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων

Λήψη αρχείου

Στρατιωτικές Σχολές: Υποβολή αιτήσεων για συμμετοχή στις Προκαταρκτικές Εξετάσεις από 30 Ιανουαρίου έως 10 Φεβρουαρίου

Από την Δευτέρα 30 Ιανουαρίου  και ώρα 08:00 έως και την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2023 και ώρα 24:00, θα πρέπει οι  υποψήφιοι των Στρατιωτικών Σχολών να υποβάλουν  αίτηση  συμμετοχής  στις Προκαταρκτικές Εξετάσεις (ΠΚΕ) , οι οποίες θα διεξαχθούν την Άνοιξη.

• Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την Προκήρυξη του υπουργείου Εθνικής Άμυνας

Προκαταρκτικές εξετάσεις υποψηφίων των Σχολών Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων: Υποβολή αιτήσεων

Εκδόθηκε από το υπουργείο Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής η Προκήρυξη με την οποία καθορίζεται η προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Σχολών Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων ακαδημαϊκού έτους 2023-2024.

Υποβολή δικαιολογητικών για προφορική ή γραπτή εξέταση υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές
εκπαιδευτικές ανάγκες

Γνωστοποίηση ΦΕΚ σχετικά με τους συντελεστές ΕΒΕ  των
πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων 2023

Λήψη αρχείου

Συμμετοχή υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις για την Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι σύμφωνα με την με αρ. πρωτ. Φ.152/ 148604/ Α5/30-11-2022 Εγκύκλιο, οι υποψήφιοι με σοβαρές παθήσεις που ενδιαφέρονται για να εισαχθούν στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024, καλούνται να αποστείλουν Αίτηση με τα απαραίτητα  δικαιολογητικά από την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου έως και την Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου 2022. σε μια από τις Επταμελείς Επιτροπές οι οποίες έχουν συγκροτηθεί σε 14 Νοσοκομεία της χώρας.

Για την εγκύκλιο (pdf) πατήστε εδώ.

Για την αίτηση (doc) πατήστε εδώ

Για το ΦΕΚ με την ΚΥΑ (pdf) πατήστε εδώ.

Υποβολή Αίτησης–Δήλωσης για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΓΕΛ έτους 2023.

Ως προθεσμία για την υποβολή της Αίτησης – Δήλωσης όλων των υποψηφίων που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ έτους 2023, ορίζεται το χρονικό διάστημα από Τρίτη 29-11-2022 ως και Δευτέρα 12-12-2022.

ΑΙΤΣΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ-ΔΗΛΩΣΗΣ

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ 2023

Πανελλαδικές 2023: Διενέργεια προκαταρκτικών και υγειονομικών εξετάσεων

Πρόγραμμα Πανελλαδικών Εξετάσεων 2023

Λήψη αρχείου

Συντελεστές Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής (Ε.Β.Ε.) σχολών, τμημάτων ή εισαγωγικών κατευθύνσεων, καθώς και Συντελεστές Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής (Ε.Β.Ε.) ειδικών μαθημάτων και πρακτικών δοκιμασιών πανελλαδικών εξετάσεων 2023.

Δείτε τη σχετική απόφαση

Τρόπος εξέτασης των πανελλαδικά εξεταζόμενων  μαθημάτων

Για τον τρόπο εξέτασης των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων Γενικού Λυκείου από το ακαδημαϊκό έτος 2023-24 και εφεξής, ενημερωθείτε  εδώ

09-08-22

Καθορισμός  των συντελεστών βαρύτητας των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων ΓΕΛ, των ειδικών μαθημάτων και πρακτικών δοκιμασιών για εισαγωγή στα Α.Ε.Ι. το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 και εφεξής

Η εν λόγω τροποποίηση αφορά τις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΓΕΛ 2023 κι εφεξής.

Για το ΦΕΚ πατήστε εδώ