Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

technology 3435575 640

Για μία ακόμα χρονιά το σχολείο μας συμμετείχε στον εορτασμό της 26ης Σεπτεμβρίου ως Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών. Η φετινή καμπάνια επικεντρώθηκε στην Τεχνητή Νοημοσύνη και το ρόλο που μπορεί να διαδραματίσει στην εκμάθηση ξένων γλωσσών. Ύστερα από την προβολή σχετικών βίντεο και τη συζήτηση που ακολούθησε, οι μαθητές κατέληξαν ότι η Τεχνητή Νοημοσύνη όχι μόνο δεν απειλεί τις ξένες γλώσσες και τους ανθρώπους που δουλεύουν σ’ αυτόν τον τομέα, αλλά αντίθετα, εμπλουτίζει κι ενδυναμώνει το έργο τους.

Πιο συγκεκριμένα, η Τεχνητή Νοημοσύνη μπορεί να προσφέρει ένα προσιτό, άμεσο και εξατομικευμένο περιβάλλον μάθησης, όπου ο μαθητής οποιασδήποτε ηλικίας μπορεί να εξασκηθεί με τους δικούς του ρυθμούς, σε προσωπικά επιλεγμένο χώρο και χρόνο και σε ποικίλες πραγματικές και εικονικές συνθήκες επικοινωνίας. Η εκμάθηση γίνεται ευχάριστη και διαδραστική, με δυνατότητες επιπλέον άσκησης και εμπέδωσης της γλώσσας, αλλά και της πολιτιστικής κληρονομιάς που την συνοδεύει.