1η Ροή Μαθησιακής Κινητικότητας Προσωπικού Σχολικής Εκπαίδευσης

Πρόγραμμα μαθησιακής κινητικότητας εκπαιδευτικών του 3ου ΓΕ.Λ. ΣΠΑΡΤΗΣ στο Ελσίνκι της Φινλανδίας και Ταλίν της Εσθονίας με τίτλο:

«Συγκριτική αξιολόγηση του Φινλανδικού εκπαιδευτικού συστήματος».

Το 3ο Γενικό Λύκειο Σπάρτης στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+, που χρηματοδοτεί και επιβλέπει το Κρατικό Ίδρυμα Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.), υλοποιεί δράση κινητικότητας των εκπαιδευτικών Εξωμανίδη Αικατερίνης και Μπουρίκου Αιμιλίας στο Ελσίνκι της Φινλανδίας και Ταλίν της Εσθονίας. Πρόκειται για την πρώτη ροή επιμόρφωσης που εγκαινιάζει τη δράση κινητικότητας KA1 του Erasmus+ τον Νοέμβριο του 2018.

Το σεμινάριο επιμόρφωσης έχει διάρκεια επτά (7) ημερών και διεξήχθη από τις 04-11-2018 έως τις 10-11-2018.

Το πρόγραμμα αφορά:

• Στην καινοτομία στην εκπαίδευση,
  • Στη εξατομικευμένη διδασκαλία,
  • Στην προώθηση ομαδοσυνεργατικών και βιωματικών μεθόδων διδασκαλίας,
  • Στο ρόλο του διδάσκοντα ως συντονιστή και εμπνευστή του εκπαιδευτικού έργου και
  • Στον ευρωπαϊκό προσανατολισμό της σχολικής μονάδας.

Οι βασικές δράσεις της επιμόρφωσης συνοψίζονται ως εξής :

1)        Επισκέψεις και ξεναγήσεις σε σχολικές μονάδες όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης,
2)        Ενημέρωση και παρουσίαση των εκπαιδευτικών συστημάτων των 2 χωρών από Διευθυντές σχολείων και ειδικούς εκπαίδευσης,
3)        Παρακολούθηση διδασκαλίας μέσα σε σχολικές αίθουσες,
4)        Συζήτηση με καθηγητές, Διευθυντές σχολείων και Ειδικών σε θέματα εκπαίδευσης,
5)        Επισκέψεις και ξεναγήσεις σε επιστημονικά κέντρα και καλλιτεχνικά ιδρύματα που λειτουργούν συνεπικουρικά στην βασική εκπαίδευση των μαθητών/σπουδαστών.

Φορέας υλοποίησης του σεμιναρίου είναι ο οργανισμός “EduFuture”.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.