Ερευνητικές εργασίες Α΄ Λυκείου στο Α΄ τετράμηνο

3ο ΓΕΛ ΣΠΑΡΤΗΣ                                                                       ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ : 2017-2018

Στην Α΄ τάξη Λυκείου εκπονούνται τρεις ερευνητικές εργασίες από τα ακόλουθα  τμήματα:

• Η Ερευνητική εργασία του 1ου τμήματος έχει θέμα: «Άθληση και φύση». Την εργασία εποπτεύει η κ. Διακουμάκου Ελένη, κλάδου ΠΕ11.
  • Η Ερευνητική εργασία του 2ου τμήματος έχει θέμα: «Ο παιδαγωγικός, ψυχαγωγικός και θεραπευτικός ρόλος της μουσικής στην αρχαία Ελλάδα». Την εργασία εποπτεύει η κ. Λάσκαρη Παναγιώτα, κλάδου ΠΕ02.
  • Η Ερευνητική εργασία του 3ου τμήματος έχει θέμα: «Δρόμοι με Ιστορία». Την εργασία εποπτεύει ο κ. Φουντάς Δημήτριος, κλάδου ΠΕ19.

ΣΤΑΔΙΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

Στις ερευνητικές εργασίες που πραγματοποιούνται στη σχολική μας μονάδα, με την συμπλήρωση του Α΄ τετραμήνου, έχουν γίνει τα εξής:

• Επιλογή μαθητών και σχηματισμός ομάδων
  • Ανάπτυξη δυναμικής της ομάδας (παιχνίδια συνεργασίας, εμπιστοσύνης, δημιουργίας θετικού κλίματος)
  • Μεθοδολογία έρευνας
  • Χωρισμός ομάδων σε υποομάδες, προσδοκίες υποομάδων, συμβόλαιο ομάδας
  • Καταιγισμός ιδεών (brainstorming), καθορισμός υποθεμάτων
  • Ενημέρωση (παρουσιάσεις – προβολές), ευαισθητοποίηση, διερεύνηση θεματολογίας, επεξεργασία και αποδελτίωση της πληροφορίας, δημιουργία εργασιών σε σχέση με τη θεματολογία
  • Εκπαιδευτικές επισκέψεις
  • Παρουσίαση του πρώτου τμήματος των εργασιών την Τετάρτη 17/1/2018 (λήξη Α΄ τετραμήνου)
  • Αξιολόγηση, επανεκτίμηση της εκπαιδευτικής πορείας

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ :

1. ΔΙΑΚΟΥΜΑΚΟΥ ΕΛΕΝΗ (ΠΕ 11)
  2. ΛΑΣΚΑΡΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΠΕ02)
  3. ΦΟΥΝΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΠΕ 19)
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.