Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Ενημέρωση για τη συμπεριφορά μαθητών στην Εξ Αποστάσεως διδασκαλία.

Ενημέρωση για τη συμπεριφορά μαθητών στην Εξ Αποστάσεως διδασκαλία.

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι περιέπεσε στην αντίληψή μας πως κάποιοι από τους μαθητές του σχολείου μας βιντεοσκοπούν ή και φωτογραφίζουν μέρος των διαδικτυακών μαθημάτων και διαδίδουν βίντεο ή φωτογραφίες μέσω των κοινωνικών δικτύων ή των κινητών τους. Υπενθυμίζεται ότι η πράξη αυτή είναι παράνομη. Η εγκύκλιος του υπουργείου αναφέρει τα ακόλουθα: «……. υπενθυμίζεται ότι η καταγραφή της εικόνας ή της ομιλίας άλλου προσώπου κατά τη διάρκεια δικτυακών μαθημάτων είναι παράνομη και επισύρει αστικές, ποινικές και διοικητικές κυρώσεις.» (Υ. Α. 120126 / ΓΔ4 ΦΕΚ 3882 /12-09-2020 και την εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ. 151977/ΓΔ4/7-11-2020). Σας ενημερώνουμε ότι εάν υπάρξει οποιαδήποτε καταγγελία η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος είναι σε θέση να παρακολουθήσει τα ηλεκτρονικά ίχνη και να βρει την πηγή. Το σχολείο επιφυλάσσεται να λάβει τα απαραίτητα μέτρα για την προστασία και τη διαφύλαξη των προσωπικών δεδομένων των μαθητών και των εκπαιδευτικών και να πράξει τα δέοντα, εάν παραστεί ανάγκη, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.
Από τη Διεύθυνση