Εκπαιδευτική δραστηριότητα: Το Πείραμα του Ερατοσθένη

4Το Σχολείο μας στις 21/03/2023 έλαβε μέρος στην δράση της ΠΑΝΕΚΦΕ που έγινε υπό την αιγίδα του ΥΠΑΙΘ και σε συνεργασία με Ινστιτούτο Αστρονομίας και Αστροφυσικής Διαστημικών Εφαρμογών και Τηλεπισκόπισης, εκτελώντας το πείραμα του Ερατοσθένη στο προαύλιο του Σχολείου την ημέρα της εαρινής ισημερίας.

2Ο σκοπός του πειράματος ήταν η μέτρηση της ακτίνας  και της περιμέτρου της Γης Τα δε αποτελέσματα του πειράματος ήταν εντυπωσιακά και ακριβή. Επίσης  πλούσια ήταν  και τα μαθησιακά οφέλη της ομάδας των μαθητών που συμμετείχε στη δράση αυτή.

3Το πείραμα συντόνισαν οι καθηγητές του Σχολείου: Γεωργαλής Γιάννης και Αντωνάκος Σωτήρης, με την παρουσία της κ.  Χαραλαμπάτου Λιάνα (υπεύθυνη του ΕΚΦΕ Νίκαιας) και του κ. Πεφάνη Παναγιώτη (Οργανωτικός Συντονιστής 6ου ΠΕΚΕΣ Αττικής).

1Την ομάδα μαθητών αποτελούσαν οι μαθητές της Β΄ τάξης του Σχολείου: Μαυράκης Βασίλης, Συνόδη Αγγελική, Γεράρδου Λήδα και Γκολέμη Αθηνά.