ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ 2018-2019

Εκπαιδευτική επίσκεψη στη ΜΑΝΤΡΑ του Μπλόκου της  Κοκκινιάς

Στις 6/11/2018 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη της Α΄ και Β΄ Λυκείου στη ΜΑΝΤΡΑ του Μπλόκου της Κοκκινιάς . Συμμετείχαν 190 μαθητές σε σύνολο 197.

Αρχηγός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν η κ. Χριστοφοράτου Ανδριανή και συνοδοί καθηγητές οι: κ. κ. Ντεβεντζή Μαρία, Λεκάκου Σοφία,  Πρωτογεράκη  Μαράτα , Κουτσώνας Ταξιάρχης, Ξενούλης Κων/νος , Κυριαζάκη Αθ. , Μαυράκη Μ. , Τσιτσιλιάνος Γ.

1. Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού

Στις 23/11/2018 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη της Γ΄τάξης του τμήματος Ιστορίας της Τέχνης στο  Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού. Συμμετείχαν 26 μαθητές σε σύνολο 26.

Αρχηγός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν ο κ. Αμαραντίδης Παναγιώτης και συνοδοί καθηγητές οι: κ. Χριστοφοράτου Ανδριανή και η κ. Κιουλαφά Μαρία.

1. Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης

Στις 12/12/2018 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Α΄  Λυκείου στο Μουσείο της Ακρόπολης. Συμμετείχαν 105 μαθητές σε σύνολο 107.

Αρχηγός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν η κ. Καράμπελα Κανέλλα και συνοδοί καθηγητές οι: κ. κ. Βαγιανού Ευαγ., Στειροπούλου Δέσποινα, Λεκάκου Σοφία, Μενεγάτου Μαρία, Ψαρρού Αγγελική.

1. Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ίδρυμα Αικατερ. Λασκαρίδη

Στις 17/12/2018 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των τμημάτων Β1 και ΒΑΝΘΡ 1 στο Ίδρυμα Αικατερ. Λασκαρίδη.  Συμμετείχαν 24 μαθητές σε σύνολο 28.

Αρχηγός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν η κ. Κιουλαφά Μαρία και συνοδός καθηγητής ο κ. Κουτσώνας Ταξιάρχης.

Το πρόγραμμα που παρακολούθησαν οι μαθητές είχε τίτλο «Αγάπες και πάθη στη Βυζαντινή Αυλή»

1. Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Ελευσίνα

Στις 10/1/2019 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των 3 τμημάτων θετικών επιστημών της Β΄ Λυκείου στην Ελευσίνα. Συμμετείχαν 60 μαθητές σε σύνολο 62.

Αρχηγός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν ο κ. Κουντούρης Γεώργιος και  συνοδοί καθηγητές οι κ. κ. Γεωργαλής Ιωάννης, Θεοδοσίου Γεώργιος, Ψαρρού Αγγελική.

Το θέμα της επίσκεψης ήταν: «Διαδραστική εκπαιδευτική έκθεση μετεωρολογίας , του καιρού τα μυστικά, υπό την αιγίδα του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών»

1. Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Στις 23/1/2019 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Α΄ και Β΄ Λυκείου στο θέατρο Τέχνης «Κάρολος Κουν» προκειμένου να παρακολουθήσουν την παράσταση «Eroica» του Κοσμά Πολίτη. Συμμετείχαν 177 μαθητές σε σύνολο 197.

Αρχηγός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν η κ. Κιουλαφά Μαρία και συνοδοί καθηγητές οι: κ. κ. Τριανταφυλλίδου Φιλιώ, Ψαρρού Αγγελική, Βαγιανού Ευαγ., Μενεγάτου Μαρία, Τρίγκατζης Γεώργιος, Κουτσώνας Ταξιάρχης, Ροζίνος Στυλιανός, Κυριαζάκη Αθηνά.

1. Εκπαιδευτική επίσκεψη στην έκθεση έργων Da Vinci.

Στις 5/2/2019 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη από τους μαθητές των πολιτιστικών προγραμμάτων : «Μεγάλες  Ευρωπαϊκές Πινακοθήκες» , «Η Τέχνη μας μυεί στο αθλητικό ιδεώδες», και «Φωτογραφία-ο ηρωϊσμός της όρασης». Συμμετείχαν 60 μαθητές σε σύνολο 60.

Αρχηγός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν η κ. Κυριαζάκη Αθηνά και  συνοδοί καθηγητές οι:  κ. κ. Κιουλαφά Μαρία, Αμαραντίδης Παναγιώτης και Ξενούλης Κων/νος.

1. Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ίδρυμα Αικατερ. Λασκαρίδη

Στις 15/2/2019 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των τμημάτων Β3 και Β4 του σχολείου μας  στο Ίδρυμα Αικατερ. Λασκαρίδη.  Συμμετείχαν 40 μαθητές σε σύνολο 43.

Αρχηγός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν η κ. Βαγιανού Ευαγ., και συνοδοί καθηγητές οι: κ. κ. Τριανταφυλλίδου Φιλιώ, Πρωτογεράκη Μαράτα.

Οι μαθητές παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Αυτή είναι αντρική δουλειά»

1. Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Γεωπονικό Παν/μιο Αθηνών.

Στις 19/2/2019 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη από τους μαθητές του Β4 στο Γεωπονικό Παν/μιο Αθηνών. Συμμετείχαν 20 μαθητές σε σύνολο 20.

Αρχηγός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν ο Διευθυντής κ. Κουντούρης Γεώργιος και  συνοδός καθηγητής ο κ. Κουτσώνας Ταξιάρχης.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του Project «Μέλι: το νέκταρ των ανθρώπων»

1. Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Πολιτισμού: Ίδρυμα Στ. Νιάρχος.

Στις 19/3/2019 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη από τους μαθητές των πολιτιστικών προγραμμάτων : 1) «Φιλαναγνωσία» και 2) «Ταξιδεύοντας με ένα κείμενο». Η εκπαιδευτική επίσκεψη έγινε για να γνωρίσουν οι μαθητές την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος. Συμμετείχαν 45 μαθητές σε σύνολο 52.

Αρχηγός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν η κ. Χριστοφοράτου Ανδριανή και συνοδοί καθηγητές οι: η κ. Βαγιανού Ευαγ., και ο κ.Τρίγκατζης Γ.

11.Εκπαιδευτική επίσκεψη στη ΜΑΝΤΡΑ του Μπλόκου της  Κοκκινιάς

Στις 14/3/2019 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη της Γ΄ Λυκείου στη ΜΑΝΤΡΑ του Μπλόκου της Κοκκινιάς . Συμμετείχαν 81 μαθητές σε σύνολο 106.

Αρχηγός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν η κ. Κιουλαφά Μαρία και συνοδοί καθηγητές οι: κ. κ. Καράμπελα Κανέλλα, Ποζατζίδου Σταυρούλα ,  Τριανταφυλλίδου Φιλιώ, και Μενεγάτου Μαρία.

12.Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Παν/μιο Πειραιά.

Στις 16/4/2019 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών των 2 τμημάτων Οικονομίας και Πληροφορικής και από το 1 τμήμα Αρχών Οργάνωσης και Διοίκησης  της Γ΄ Λυκείου στο Παν/μιο Πειραιά. Συμμετείχαν 34 μαθητές σε σύνολο 40.

Αρχηγός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν ο κ. Τρίγκατζης Γ. και συνοδοί καθηγητές οι: ο κ. Κουτσώνας Ταξιάρχης και η κ. Τριανταφυλλίδου Φιλιώ.

13.Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Βοτανικό Κήπο.

Στις 8/5/2019 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών του Α5 στο Βοτανικό Κήπο (Ιερά οδός 403 Χαϊδάρι) στα πλαίσια διεξαγωγής Ερευνητικής Εργασίας με θέμα «ΕΛΙΑ». Συμμετείχαν 22 μαθητές σε σύνολο 22.

Αρχηγός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν η κ. Ντεβεντζή Μαρία και συνοδός καθηγητής ο κ. Γεωργαλής Ιωάννης.