Αρχική » Προσανατολισμός για καινούργιους μαθητές

Προσανατολισμός για καινούργιους μαθητές

Σε λίγες μέρες ξεκινάνε τα μαθήματα στο σχολείο μας. Λίγα λόγια για την τοποθεσία και το κτίριο του σχολείο μας ώστε να προσανατολιστείτε καλύτερα.

School_Street_View

Το σχολείο μας βρίσκεται επί της οδού Στρατηγού Μακρυγιάννη 24. Όπως βλέπετε στην παραπάνω εικόνα απ’ το Street View της Google, δίπλα απ’ το σχολείο υπάρχει μία αλάνα με δύο διαζώματα. Η είσοδος στο σχολείο είναι στο άνω διάζωμα.

Το κτίριο του σχολείου είναι μονοκόμματο με τέσσερα επίπεδα.

1. Στο ισόγειο (Επίπεδο 0) υπάρχουν τρεις αίθουσες διδασκαλίας (αίθουσες 25, 26, 28), τρεις αίθουσες προβολών και οι δύο βιβλιοθήκες του σχολείου.
  2. Στον πρώτο όροφο (Επίπεδο 1), που για πολλούς είναι το ισόγειο επειδή είναι στο ίδιο επίπεδο με το άνω διάζωμα όπου βρίσκεται η κύρια είσοδος του σχολείου, υπάρχει το κυλικείο του σχολείου, το γυμναστήριο του σχολείου και 9 αίθουσες διδασκαλίας (αίθουσες 16-24).
  3. Στον δεύτερο όροφο (Επιπεδο 2) είναι τα γραφεία των καθηγητών, το γραφείο του διευθυντή και των υποδιευθυντών, η γραμματεία, τα εργαστήρια πληροφορικής, το ΕΚΦΕ και 3 αίθουσες διδασκαλίας (αίθουσες 13-15).
  4. Στον τρίτο όροφο υπάρχουν δύο εργαστήρια φυσικών επιστημών και δέκα αίθουσες διδασκαλίες (αίθουσες 1-11).

Μπορείτε να συμβουλευτείτε και το σχετικό Σχεδιάγραμμα.