Αρχική » 4η Συνάντηση Σχολής Γονέων – ” Έχει η βία φύλο”

4η Συνάντηση Σχολής Γονέων – ” Έχει η βία φύλο”

Την Τετάρτη 5 Απριλίου στις 19:00  πραγματοποιήθηκε η 4η συνάντηση της Σχολής Γονέων του 3ου ΓΕΛ Κοζάνης με θέμα « Έχει η βία φύλο;Από την προσωπική ενδυνάμωση στο δρόμο προς μία υγιή και ισότιμη κοινωνία.»

Η εισηγήτρια κυρία Αντωνιάδου Χρυσούλα, ψυχολόγος του Ξενώνα Φιλοξενίας Κακοποιημένων Γυναικών Δήμου Κοζάνης, με βαθιά γνώση του θέματος και μακρά ενασχόληση, μας μίλησε για τις προκαταλήψεις καθώς και τους ρόλους και τα χαρακτηριστικά που αποδίδονται αυθαίρετα στα δύο φύλα, πώς διαμορφώνουν και συντηρούν τους έμφυλους ρόλους, τις συνέπειές τους στην προσωπική και επαγγελματική μας ζωή και την έμφυλη βία. Με παραδείγματα μας έδειξε πώς η οικογένεια και το σχολείο αναπαράγει τα στερεότυπα και εξήγησε γιατί  η άρση τους, η οποία χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια από όλους μας θα λειτουργήσει προς όφελος της κοινωνίας.

Ακολούθησε συζήτηση όπου με  ιδιαίτερη ευαισθησία απάντησε σε προβληματισμούς γονέων.

Φώτο 4η Συνάντηση 1 Φώτο 4η Συνάντηση 2 Φώτο 4η Συνάντηση 3 Φώτο 4η Συνάντηση 4