Αρχική » Όμιλος Σχολικής Βιβλιοθήκης του 3ου ΓΕΛ Κοζάνης συνεργάζεται φέτος με το περιοδικό Together

Ο Όμιλος Σχολικής Βιβλιοθήκης του 3ου ΓΕΛ Κοζάνης συνεργάζεται φέτος με το περιοδικό Together. Από το τρέχον τεύχος 63 που κυκλοφορεί, θα φιλοξενείται κάθε μήνα στο περιοδικό η στήλη ΕΦΗΒΙΚΑ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑΤΑ, όπου μέλη του Ομίλου θα γράφουν για βιβλία που έχουν διαβάσει. Στο τεύχος 63 γράφουν οι μαθήτριες Κατερίνα Παυλίδου (Α3) για το βιβλίο της Αλκυόνης Παπαδάκη, “Το χαμόγελο του δράκου”, και Παρασκευή Γκαντιά (Α4) για το βιβλίο του Χόρχε Μπουκάι, “Να σου πω μια ιστορία”. Αναζητήστε το τεύχος, το οποίο διανέμεται δωρεάν σε κέντρα τύπου, για να διαβάσετε τα κείμενα των μαθητριών. Επίσης, την Κυριακή 6/11 αντιπροσωπεία μαθητριών του Ομίλου παρευρέθηκε στο Λαογραφικό Μουσείο Κοζάνης, στην παρουσίαση των βιβλίων του ιστορικού Ραϋμόνδου Αλβανού. Οι μαθήτριες Θεοδώρα Γεωρμπαλίδου (Α1), Παρασκευή Γκαντιά (Α4) και Κατερίνα Μήλιου (Α5) πήραν συνέντευξη από τον συγγραφέα σχετικά με το βιβλίο του “Ο Ελληνικός Εμφύλιος”, η οποία θα δημοσιευθεί στο επόμενο τεύχος του περιοδικού Together.