Αρχική » ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2022

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2022

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε από το 3ο ΓΕΛ ΚΟΖΑΝΗΣ η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022 προβάλλοντας το μήνυμα «ΑΘΛΗΣΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΥΓΕΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ»

Η φυσική υγεία δεν είναι στόχος που θα επιτευχθεί μία φορά και θα μείνει στάσιμος. Θέλει συνεχή προσπάθεια, διατήρηση και βελτίωση. Είναι μια συνειδητή επιλογή συνεχούς εξέλιξης.

Η αθλητική εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο χώρο του ΔΑΚ ΚΟΖΑΝΗΣ, οι μαθητές και οι μαθήτριες ανταποκρίθηκαν με πλήρη συμμετοχή.

Ο κ. Κεχαγιάς Χρήστος, Διευθυντής του 3ου ΓΕΛ ΚΟΖΑΝΗΣ καλωσόρισε τους προσκεκλημένους μας και συγχάρηκε τους μαθητές/τριες που διακρίθηκαν στους Πανελλήνιους σχολικούς Αγώνες του σχ. έτος 2021-2022.

Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία της η κ. Βόντσα Βασιλική, Διευθύντρια της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Κοζάνης, απευθύνοντας τον πρώτο χαιρετισμό και κήρυξε την έναρξη των αθλητικών δραστηριοτήτων, ο κ. Παλαμάς συντονιστής εκπαίδευσης Φυσικής Αγωγής.

Επίσης, παρευρέθηκαν ο κ. Δουλγερίδης Πάρης υπεύθυνος του Γραφείου Φυσικής Αγωγής για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και ο κ. Σισμανίδης Παύλος υπεύθυνος για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση.

Καλεσμένος της ημέρας ο κ. Θεοδωρίδης Γεώργιος πρώην Παγκόσμιος Πρωταθλητής των 60 μέτρων ο οποίος απάντησε σε ερωτήσεις των μαθητών μας σχετικά με τον αθλητισμό.

Ακολούθησαν οι βραβεύσεις των μαθητών αθλητών/τριων οι οποίοι διακρίθηκαν στους σχολικούς αγώνες του σχ. έτους 2021-2022 και μας γέμισαν με υπερηφάνεια για το ήθος και τις διακρίσεις τους.

Το πρόγραμμα των αθλητικών δραστηριοτήτων περιείχε:

• Πεζοπορία μαθητών/τριών στο δημοτικό πάρκο Κοζάνης και στο υπαίθριο δημοτικό θέατρο με συνοδεία καθηγητών.
  • Εκμάθηση παραδοσιακών χορών.
  • Τουρνουά Καλαθοσφαίρισης, Πετοσφαίρισης, Ποδοσφαίρου.

Οι μαθητές μας άξιοι πρεσβευτές του αθλητικού πνεύματος «ευ αγωνίζεσθαι» σε αθλήματα και διαιτησίες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους.

Ευχαριστούμε θερμά όλους όσους συμμετείχαν και βοήθησαν στην επιτυχία της διοργάνωσης.

IMG d6e00965d10bb2d76d49c1e57a225b07 V IMG 6ae8104a35e6887231c6b557a235bc4c VIMG 79fec58a8d96fa6c341113df7d28d3ce V

Όνομα συντάκτη

Όνομα: