ΔΕΗ Α.Ε. και Επαγγελματικός Προσανατολισμός

Στα πλαίσια της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης η Διεύθυνση Εκπαίδευσης της ΔΕΗ Α.Ε. προσέφερε για τη σχολική χρονιά 2017-2018 δωρεάν κωδικούς Εταιρείας Συμβουλευτικής Σταδιοδρομίας, που εδρεύει στην Αθήνα, για τεστ Επαγγελματικού Προσανατολισμού μαθητών/τριών Λυκείου σε ενδιαφερόμενους/νες μαθητές/τριες του σχολείου μας. Τα ψυχομετρικά εργαλεία (τεστ & ερωτηματολόγια), αξιολογούν τις ικανότητες, τα ενδιαφέροντα, τις αξίες, την υποκίνηση, την προσωπικότητα καθώς και άλλες, εξίσου σημαντικές, παραμέτρους του εργασιακού βίου με επιστημονική μεθοδολογία, τηρώντας τις αρχές της στατιστικής και της ψυχομετρίας. Είναι έγκυρα και παρουσιάζουν ικανοποιητικούς έως υψηλούς δείκτες αξιοπιστίας παρέχοντας ένα τρόπο αντικειμενικής αξιολόγησης, μέσω της σταθεροποίησης των συνθηκών χορήγησης, των οδηγιών, του χρόνου, του περιεχομένου, της βαθμολόγησης και ερμηνείας τους, προσαρμοσμένα στον ελληνικό εφηβικό πληθυσμό.
Η δράση ολοκληρώθηκε στις 22 και 23/5/2018, με την υποστήριξη των υπευθύνων του ΚΕΣΥΠ Κοζάνης Θ. Λούδα και Θ. Σταμκόπουλου και με την επίδοση της αναφοράς των αποτελεσμάτων στους/στις εμπλεκόμενους/νες μαθητές /τριες του σχολείου μας από τις κ.κ. Σκάρπου Χαρά και Σιεμέκη Παναγιώτα, που συνοδεύτηκε με ανάλυση των αποτελεσμάτων και ατομική Συμβουλευτική υποστήριξη.