Εκπαιδευτική εκδρομή του σχολείου μας στο CERN

Το 3ο Γενικό Λύκειο Κέρκυρας πραγματοποίησε από τις 14 έως και τις 19 Οκτωβρίου 2018 εκπαιδευτική εκδρομή στο CERN. Οι μαθητές και οι μαθήτριες διασχίζοντας την ιταλική χερσόνησο και περνώντας μέσω των Άλπεων στη Γαλλία και στην Ελβετία, έφτασαν στη Γενεύη της Ελβετίας όπου επισκεφθήκαν το CERN που είναι το μεγαλύτερο Πειραματικό Κέντρο Πυρηνικών Ερευνών στον κόσμο, στη Σωματιδιακή Φυσική. Στα εργαστήριά του παρακολούθησαν πρόγραμμα επιμόρφωσης ειδικά διαμορφωμένο για παιδιά Λυκείου. Το πρόγραμμα και η ξενάγηση έγιναν στα ελληνικά, από έλληνες επιστήμονες, αφού ανάμεσα στους 3.000 επιστήμονες φυσικούς, μηχανολόγους, πληροφορικούς και άλλους επιστήμονες, υπάρχουν πολλοί Έλληνες. Στο μεγαλύτερο στον κόσμο επιταχυντή ανδρονίων LHC, ο οποίος είναι τοποθετημένος σε μια υπόγεια σήραγγα που έχει περίμετρο 27 χιλιόμετρα, γίνονται πειράματα προκειμένου να γνωρίσουμε τον τρόπο που δημιουργήθηκε το σύμπαν. Η Ελλάδα είναι ένα από τα ιδρυτικά μέλη του Cern, το οποίο χρηματοδοτείται αποκλειστικά από κυβερνήσεις και οι ανακαλύψεις του δίνονται σε όλο τον κόσμο και δεν αφορούν μόνο τη φυσική, αλλά και την ιατρική (ακτινοθεραπείες), την πληροφορική (internet), όπως και άλλους τομείς της επιστήμης και της καθημερινής μας ζωής. Στο ερευνητικό του έργο συμμετέχουν πάρα πολλά Πανεπιστήμια από όλο τον κόσμο. Μεγάλοι επιστήμονες και νέα παιδιά που συνεργάζονται καθημερινά σε αυτό τον ναό της επιστήμης, όπως και τα επιτεύγματά τους, εντυπωσίασαν τους μαθητές μας και τους έδωσαν κίνητρο για μάθηση και νέες εμπειρίες.
Αξιομνημόνευτες ήταν και οι περιηγήσεις στα ιστορικά κέντρα του Μιλάνου, του Ανεσσύ, της Γενεύης και της Λωζάνης. Οι περιηγήσεις αυτές ενίσχυσαν τον εκπαιδευτικό ρόλο της εκδρομής, καθώς, εκτός από την επιστημονική της διάσταση, έφεραν τις μαθήτριες, τους μαθητές και τις καθηγήτριες σε επαφή με τον ευρωπαϊκό πολιτισμό, διανθίζοντας τις εμπειρίες τους.