Επίσκεψη μαθητών 3ου Λυκείου στον αρχαιολογικό χώρο της Παλαιόπολης

Με ιδιαίτερη  επιτυχία  και  ενδιαφέρον από  την  πλευρά  των  μαθητών  πραγματοποιήθηκε  η  επίσκεψη  τεσσάρων  τμημάτων  της  Α΄ Τάξης  του  Λυκείου  μας  στον  αρχαιολογικό  χώρο  της  Παλαιόπολης  στις  15  και  16  Μαρτίου  2017.  Η   επίσκεψη  έγινε  στο  πλαίσιο  του  μαθήματος  των  Αρχαίων   Ελληνικών  με   σκοπό  τη  γνωριμία  και  τη  βιωματική  προσέγγιση   του  χώρου  όπου  διεξήχθη  ο εμφύλιος πόλεμος  του  427 π.χ.  στην  αρχαία  Κέρκυρα. Το παραπάνω γεγονός , όπως εξιστορείται από τον ιστορικό Θουκυδίδη , διδάσκεται στους μαθητές της Α΄ Λυκείου.

Συγχαίρουμε τους μαθητές μας για την άψογη συμπεριφορά τους κατά την επίσκεψη. Επίσης εκφράζουμε τις ευχαριστίες μας στο προσωπικό του Μουσείου Παλαιόπολης για την άψογη ξενάγηση. Ιδιαίτερα επίσης ευχαριστούμε τον φιλόλογο – αρχαιολόγο κ. Θεμιστοκλή Βλαχόπουλο για την ευγενική προσφορά του να κατατοπίσει τους μαθητές για την ιστορία του νησιού και  να παρουσιάσει – ερμηνεύσει  τα γεγονότα του εμφυλίου πολέμου.

Τέλος εκφράζουμε θερμές  ευχαριστίες προς το Αστικό ΚΤΕΛ Κέρκυρας για την δωρεάν μεταφορά των μαθητών.

Επίκειται επίσης η επίσκεψη δυο ακόμη τμημάτων της Α΄Λυκείου.

IMG_20170316_122843

IMG_20170316_123224