Πρόγραμμα EUROSCOLA – Διεξαγωγή Μαθητικού Διαγωνισμού

Το 3ο Γενικό Λύκειο Κέρκυρας ανακοινώνει ότι την Τετάρτη 14-12-2016 εντός της σχολικής μονάδας του θα διεξαχθεί γραπτός διαγωνισμός ,ο οποίος διοργανώνεται από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ιονίων Νήσων. Ο διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί εντός του σχολικού ωραρίου με την ευθύνη του Διευθυντή και θα έχει διάρκεια 2 (δύο) ώρες. Μπορούν να λάβουν μέρος μαθητές /τριες που φοιτούν στις Β’ & Γ’ τάξεις του  Λυκείου μας.                                                                                                      Το θέμα του διαγωνισμού είναι : «Ευρωπαική Ιθαγένεια : πολιτικά δικαιώματα  και συμμετοχή στη δημοκρατική ζωή της ΄Ενωσης. Όπως ορίζεται στο Άρθρο 9 της Συνθήκης για την Ευρωπαική Ένωση (ΣΕΕ), η ευρωπαική ιθαγένεια αποτελεί το πρώτο βήμα στη διαμόρφωση της ευρωπαικής ταυτότητας. Ποια δικαιώματα απορρέουν από την ιδιότητα του Ευρωπαίου Πολίτη και πως αυτά συμβάλλουν στη διαμόρφωση της ευρωπαικής ταυτότητας;».                                                                                                                                                                     Τα κριτήρια μοριοδότησης  για την επιλογή των μαθητών/τριών είναι:
Α) βαθμός εργασίας- έκθεσης (60%)
Β) Πολύ καλή γνώση Αγγλικής ή Γαλλικής Γλώσσας (20%), η οποία να αποδεικνύεται με     πτυχίο. Θα προτιμούνται οι έχοντες πτυχίο υψηλότερης βαθμίδας                                                                                                                                                                                                  Γ) Καλή γενική επίδοση (μέσος όρος επίδοσης σχ. έτους 2014-2015) στα μαθήματα του σχολείου (20%)                                                  Οι  μαθητές /τριες που θέλουν να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό μπορούν να χρησιμοποιήσουν για την προετοιμασία τους τον ακόλουθο σύνδεσμο: http://ec.europa.eu/justice/citizen/index_el.htm                                                                   Σημειώνεται ότι στην ημερίδα EUROSCOLA που διοργανώνεται  στις 09 Μαρτίου 2017, στο Στρασβούργο η Περιφερειακή Διεύθυνση Π.Ε. & Δ.Ε. Ιονίων Νήσων θα εκπροσωπηθεί στην ημερίδα από 24 μαθητές/τριες  , από τις Διευθύνσεις Β/θμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας, Λευκάδας,Κεφαλληνίας και Ζακύνθου.