Ηλεκτρονική αίτηση – δήλωση για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2020

Ενημερώνουμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας της Γ΄ Λυκείου

• Οι Αιτήσεις καταχωρίζονται ΜΟΝΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.
  • Προθεσμία υποβολής από Δευτέρα 30 Μαρτίου – Πέμπτη 9 Απριλίου
  • Αναζητήστε το Υπόδειγμα ΑΙΤΗΣΗΣ- ΔΗΛΩΣΗΣ  στην ιστοσελίδα του υπουργείου   https://www.minedu.gov.gr/exetaseis-2/to-thema-exetaseis

Mπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ:

Για υποψήφιους με ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ:  Αίτηση ΓΕΛ_για_υποβολή

Μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά τις οδηγίες εδώ:  ΟΔΗΓΙΕΣ_ΝΕΟ_ΓΕΛ

Για υποψήφιους με ΠΑΛΑΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ:  Αίτηση_ΠΑΛΑΙΟ_ΓΕΛ_για_υποβολή

Μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά τις οδηγίες εδώ: ΟΔΗΓΙΕΣ_ΠΑΛΑΙΟ_ΓΕΛ

• Κατεβάζετε την αίτηση και την  αποθηκεύετε στον υπολογιστή σας
  • Συμπληρώνετε όλα τα ΓΚΡΙ στοιχεία και την αποθηκεύετε
  • Στείλτε την  με e-mail στο Λύκειό σας   3 lykerk@sch.gr

Αυτά ισχύουν και για αποφοίτους παλαιοτέρων ετών.

• Αν επιθυμείτε να τροποποιήσετε την αίτησή σας, εντός του ανωτέρω χρονικού διαστήματος (30/3 έως 9/4), τότε ξαναστείλετε Νέα Αίτηση με την ένδειξη «ΝΕΑ ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ» ζητώντας τροποποίηση προηγουμένης.

Οι Υποψήφιοι με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες πρέπει ως τις 9 Απριλίου να αποστείλουν μαζί με την Αίτηση-Δήλωση και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, αφού τα έχουν σκανάρει ή φωτογραφήσει και εφόσον δεν τα έχει ήδη το Λύκειο.

Οι Υποψήφιοι που ενδιαφέρονται για τα 3 Μουσικά Τμήματα (Ιονίου-Μακεδονίας-Ιωαννίνων) εκτός από την Αίτηση-Δήλωση αποστέλλουν με mail και επιπλέον ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΜΟΥΣΙΚΑ ΝΕΟ ΓΕΛ ή ΠΑΛΑΙΟ ΓΕΛ αφού διαβάσουν και τον κατάλογο μουσικών οργάνων.

Η αίτηση  για τα 3 μουσικά τμήματα είναι εδώ:

• για τους φετινούς υποψήφιους:

ΜΟΥΣΙΚΑ_ΝΕΟ_ΓΕΛ_για_υποβολή

• για υποψήφιους παλαιότερων ετών:

ΜΟΥΣΙΚΑ_ΠΑΛΑΙΟ_ΓΕΛ_1_σελίδα_για_υποβολή

Τα Μουσικά όργανα που μπορούν να δηλώσουν είναι εδώ: ΜΟΥΣΙΚΑ_ΟΡΓΑΝΑ_ΓΕΛ_ή_ΕΠΑΛ

• Οι Υποψήφιοι που ενδιαφέρονται για Στρατιωτικές-Αστυνομικές Σχολές-Πυροσβεστικής-Λιμενικού-Εμπορικού Ναυτικού πρέπει να υποβάλουν αίτηση απευθείας στο αντίστοιχο Σώμα, όταν εκδοθεί προκήρυξη από το κάθε Σώμα που επιθυμούν να ενταχθούν.
  •  Οι Υποψήφιοι ΤΕΦΑΑ πρέπει υποχρεωτικά στην Αίτηση-Δήλωση να δηλώσουν επιθυμία συμμετοχής, για να λάβουν μέρος στις πρακτικές δοκιμασίες.
  •  Οι Υποψήφιοι για εισαγωγή με το 10% απόφοιτοι 2018 και 2019 δεν υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση, αλλά αργότερα απευθείας Μηχανογραφικό.
  • Οι Υποψήφιοι για εισαγωγή με το 5% της Ειδικής Κατηγορίας Πασχόντων από σοβαρές παθήσεις, δεν υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση, αλλά αργότερα απευθείας Μηχανογραφικό, σε ημερομηνίες που θα ανακοινωθούν αργότερα.

Σε περίπτωση που κάποιοι μαθητές χρειάζονται βοήθεια, μπορούν να στείλουν mail στο σχολείο γράφοντας τα στοιχεία τους (Ονοματεπώνυμο και τηλέφωνο) και θα επικοινωνήσει η διεύθυνση μαζί τους.