6η συνάντηση της ομάδας Erasmus+ του σχολείου μας

Το Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2016 πραγματοποιήθηκε η  6η συνάντηση της ομάδας Erasmus+ του σχολείου μας στο εργαστήριο Πληροφορικής. Η συνάντηση επικεντρώθηκε γύρω από τρεις άξονες.

Αρχικά, επιβεβαιώθηκαν τα ονόματα των παιδιών που θέλουν να συμμετάσχουν στην πρώτη κινητικότητα στην Πορτογαλία τον Απρίλιο, ώστε την επόμενη εβδομάδα να είμαστε σε θέση να κλείσουμε τα εισιτήρια. Επίσης, τα παιδιά παρέδοσαν σε ηλεκτρονική μορφή τις εργασίες που τους είχαν ανατεθεί για τη συλλογή πληροφοριών σχετικά με την ελληνική και την ευρωπαϊκή νομοθεσία για τους μετανάστες – πρόσφυγες.

Τέλος, τα παιδιά έκαναν προτάσεις για το λογότυπο της ιστοσελίδας μας, πειραματιζόμενα και προσπαθώντας να σχεδιάσουν κάτι πρωτότυπο στον Η/Υ εμπνευσμένο πάντα από το θέμα μας. Χωρισμένα σε ομάδες των δύο ατόμων, ευαισθητοποιημένα για το θέμα επαρκώς σε προηγούμενες συναντήσεις, με οδηγό τη φαντασία και την ευαισθησία έκαναν τις δικές τους προτάσεις.