Επίσκεψη στο δικαστικό μέγαρο στα πλαίσια της Ερευνητικής Εργασίας: “Ισότητα- ταξίδι στο χωροχρόνο”

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ Λυκείου του σχολείου μας, που συμμετέχουν στην ερευνητική εργασία με θέμα «Ισότητα –ταξίδι στο χωροχρόνο», επισκέφτηκαν το δικαστικό μέγαρο της πόλης μας την Τετάρτη 26/2/2014, συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριες Ευτυχία Κούστα και Μαρία Ανυφαντή. Συμμετείχαν στο ακροατήριο του Α’ Μονομελούς Πλημμελειοδικείου Κερκύρας και παρακολούθησαν τη συνεδρίασή του. Στη συνέχεια συνομίλησαν με την Πρωτοδίκη Κέρκυρας κα Σοφία Καραγεωργίου και την αντιεισαγγελέα του Πρωτοδικείου κα Χλοπτσίδου για το θεμελιώδες δικαίωμα της ισότητας απέναντι στο νόμο, το δικαίωμα κάθε πολίτη σε δίκαιη δίκη καθώς και για την «ισότητα μέσα στην ανισότητα».
Οι μαθητές και οι μαθήτριες κατέγραψαν τις εντυπώσεις τους:
«Παρακολουθήσαμε μια σειρά από δίκες του Πρωτοδικείου και ενημερωθήκαμε για την ακροαματική διαδικασία ενός δικαστηρίου, καθώς και για τη διαδικασία λήψης των αποφάσεων. Κατά τη διάρκεια διακοπής της ακροαματικής διαδικασίας, συζητήσαμε μεταξύ μας για τις υποθέσεις που μας εντυπωσίασαν και μας προβλημάτισαν. Στη συνέχεια στο χώρο της βιβλιοθήκης του δικαστικού μεγάρου, όπου συναντηθήκαμε με την κα Καραγεωργίου και την κα Χλοπτσίδου, συζητήσαμε μαζί τους τις απορίες μας για την διαδικασία μιας δίκης (μάρτυρες, απολογία κατηγορούμενου, συνήγορος, εισαγγελέας) αλλά και τους λόγους που οδήγησαν το δικαστήριο στην απαλλαγή κάποιων κατηγορουμένων. Η συζήτηση, κατόπιν, επικεντρώθηκε στο θέμα της ισότητας απέναντι στο νόμο. Οι δυο δικαστικοί μάς εξήγησαν πως ισότητα υπάρχει μέσα στην ανισότητα, καθώς δεν μπορεί κάποιος δικαστής να τιμωρήσει με την ίδια ποινή ανόμοιες περιπτώσεις, έστω κι αν το παράπτωμα φαίνεται να είναι το ίδιο. Για παράδειγμα, δεν μπορεί να τιμωρηθεί με το ίδιο πρόστιμο κάποιος που χρωστάει στο κράτος επειδή έκανε κακή διαχείριση με κάποιον που χρωστάει γιατί λόγοι υγείας τον ανάγκασαν να μην εργάζεται. Ήταν για μας μια πρωτόγνωρη και εντυπωσιακή εμπειρία, που ελπίζουμε να επαναλάβουμε.»