Πρόγραμμα EUROSCOLA

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο διοργανώνει στο Στρασβούργο την ημερίδα EUROSCOLA στις 19 Απριλίου 2013, στην οποία θα συμμετάσχουν μαθητές Λυκείου από όλες τις χώρες – μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ιονίων Νήσων καλείται να εκπροσωπηθεί από είκοσι τέσσερις (24)  μαθητές και δύο καθηγητές. Στο πλαίσιο του προγράμματος θα διεξαχθεί διαγωνισμός για την επιλογή των μαθητών με θέμα: “Η Συμβολή του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στη μείωση του Δημοκρατικού Ελλείμματος στην Ευρωπαϊκή Ένωση”. Στην επιλογή των μαθητών, εκτός από το βαθμό της εργασίας – έκθεσης, θα ληφθούν υπόψη τα εξής κριτήρια: 1. Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής ή Γαλλικής γλώσσας που να αποδεικνύεται με πτυχίο. Θα προτιμούνται οι έχοντες πτυχίο υψηλότερης βαθμίδας. 2. Καλή γενική επίδοση στα μαθήματα του σχολείου. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθυνθούν για περισσότερες πληροφορίες στο Γραφείο της Διεύθυνσης του Σχολείου μας.