ΠΕΡΠΑΤΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ… ΖΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ

Το Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων “ΠΕΡΠΑΤΩ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ… ΖΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!” υλοποιήθηκε στο 3ο ΓΕΛ Ηρακλείου κατά το σχολικό έτος 2017-2018. Συμμετείχαν 30 μαθητές της Α΄ και Β΄Λυκείου οι οποίοι, μέσα από το πρόγραμμα αυτό, είχαν την ευκαιρία: να γνωρίσουν τα πολύτιμα οφέλη του περπατήματος για τη σωματική και την ψυχική υγεία και να το κάνουν μέρος της καθημερινής τους ζωής να έρθουν σε επαφή και να γνωρίσουν τη χαρακτηριστική χλωρίδα και πανίδα διαφόρων τόπων καθώς και προστατευόμενους υδροβιότοπους με σπάνια αποδημητικά πουλιά να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους μέσα από την τοπική ιστορία κάθε διαδρομής να μάθουν να παρέχουν βασικές πρώτες βοήθειες να γνωρίσουν τους βασικούς κανόνες για ασφαλείς πεζοπορίες στη φύση να μάθουν να σέβονται το περιβάλλον να τονώσουν την αυτοπεποίθηση και την αυτοεκτίμησή τους να αναπτύξουν το ομαδικό πνεύμα και την αρμονική μεταξύ τους συνεργασία μέσα από τις βιωματικές ομαδικές δραστηριότητες να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους ως προς τη δημιουργία ταινίας με ψηφιακά μέσα να εκφραστούν καλλιτεχνικά μέσα από δραστηριότητες όπως κολλάζ, ποιήματα, μαντινάδες, τραγούδια να ψυχαγωγηθούν Όσο για τις εμπειρίες και τα συναισθήματα των μαθητών στη διάρκεια του προγράμματος, “μία εικόνα=1000 λέξεις!” Δείτε το σχετικό video!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.