Νόμοι -Εγκύκλιοι

Έκδοση Πιστοποιητικών Επταμελών Επιτροπών υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις για την Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

στην Τριτοβα θμια Εκπαι δευση ατο μων που πα σχουν απο σοβαρε ς παθη σεις το ακαδημαι κο ε τος 2021 2022
Το υπουργείο Παιδείας, με εγκύκλιο που εξέδωσε καλεί τα άτομα   που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις κι επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τα ΑΕΙ,   να απευθυνθούν σε μία από τις Ειδικές Επταμελείς Επιτροπές, που έχουν συσταθεί σε συγκεκριμένα Δημόσια ή Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία, προκειμένου να αποκτήσουν Πιστοποιητικό διαπίστωσης πάθησης.

Ο χρόνος υποβολής των σχετικών δικαιολογητικών στα εν λόγω Νοσοκομεία είναι από Πέμπτη 25 Νοεμβρίου έως και Παρασκευή 17 Δεκεμβρίου 2021.

Πανελλαδικές 2022: Σε ποια μαθήματα θα εξεταστούν οι υποψήφιοι των ΓΕΛ

Οι μαθητές/τριες της τελευταίας τάξης Γενικού Λυκείου και οι απόφοιτοι-υποψήφιοι/ες, οι οποίοι/ες θα συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2022,  θα εξεταστούν σε τέσσερα (4) μαθήματα και θα είναι υποψήφιοι/ες για ένα (1) μόνο συγκεκριμένο Επιστημονικό Πεδίο ανάλογα με την Ομάδα Προσανατολισμού όπου ανήκει ο/η υποψήφιος/α.  Οι μαθητές/τριες εξετάζονται υποχρεωτικά στα μαθήματα της Ομάδας Προσανατολισμού που ήδη έχουν επιλέξει και παρακολουθούν, ενώ οι απόφοιτοι μπορούν να επιλέξουν να εξεταστούν στα μαθήματα οποιασδήποτε Ομάδας Προσανατολισμού. Συγκεκριμένα:

Συνεχίστε την ανάγνωση

Πανελλαδικές 2022: Υποβολή Αίτησης–Δήλωσης για συμμετοχή στις Εξετάσεις των ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ από 1-13 Δεκεμβρίου

Αποτελέσματα Πανελληνίων 2021: Πού κάνουν αίτηση οι υποψήφιοι για να πάρουν τους βαθμούς με SMS - neolaia.gr

Οι υποψήφιοι που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2022 των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.

Η προθεσμία για φέτος ορίζεται από Τετάρτη 1-12-2021 ως και Δευτέρα 13-12-2021 για όλους τους υποψηφίους που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ). Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της δεν γίνεται δεκτή καμία Αίτηση-Δήλωση.

Συνεχίστε την ανάγνωση

Πανελλήνιες 2022: Το υπουργείο Παιδείας ανακοίνωσε τους Συντελεστές Βαρύτητας των εξεταζομένων μαθημάτων

Υ.Α. Φ.253.1/ 148469 /Α5/18-11-2021

Καθορισμός των συντελεστών βαρύτητας των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων ΓΕΛ, των ειδικών μαθημάτων και πρακτικών δοκιμασιών για εισαγωγή στα Α.Ε.Ι., στις Α.Ε.Α., στις σχολές των Α.Σ.Ε.Ι. και Α.Σ.Σ.Υ., στη Σ.Σ.Α.Σ., στις σχολές της Αστυνομικής και Πυροσβεστικής Ακαδημίας, στις Α.Ε.Ν., στις σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λιμενικού Σώματος και Λιμενοφυλάκων, καθώς και στις Α.Σ.Τ.Ε. του Υπουργείου Τουρισμού, το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 και εφεξής.

για να κατεβάσετε την εγκύκλιο πατήστε εδώ

Εισαγωγή διακριθέντων αθλητών/τριών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση,  για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022.

Για την εισαγωγή διακριθέντων αθλητών/τριών στις σχολές, τα Τμήματα και τις εισαγωγικές κατευθύνσεις τμημάτων των Πανεπιστημίων και των Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. και Α.Σ.Τ.Ε., συμπεριλαμβανομένων των Σ.Ε.Φ.Α.Α-Τ.Ε.Φ.Α.Α, για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 εφαρμόζονται οι διατάξεις:

Διαβάστε παρακάτω ..

ΙΕΠ / Αξιολόγηση σχολικών μονάδων: Όσα πρέπει να γνωρίζετε – Οδηγός & Παρουσίαση | schooltime.gr

Υ.Α. Αριθμ. 108906/ΓΔ4 (ΦΕΚ 4189/10-9-21)
Συλλογικός προγραμματισμός, εσωτερική και εξωτερική αξιολόγηση των σχολικών μονάδων ως προς το εκπαιδευτικό τους έργο.

Σχολεία: Τα νέα μαθήματα του Σεπτεμβρίου - Όλες οι αλλαγές από το Νηπιαγωγείο έως και το Λύκειο

Υ.Α. Αριθμ. 103701/Δ2 (ΦΕΚ 4524/15-9-21)
Καθορισμός εξεταστέας ύλης για τα μαθήματα της Α’ και Β’ τάξης Γενικού Λυκείου που εξετάζονται γραπτώς στις προαγωγικές εξετάσεις για το σχολικό έτος 2021-22 .

Εξ αποστάσεως εκπαιδευση

Υ.Α. Αριθμ. 111525/ΓΔ4 (ΦΕΚ 4188/10-9-21)
Παροχή σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2021-2022.

Αμεση η ανάγκη αλλαγών στην εκπαίδευση | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

ΚΥΑ Αριθμ. Δ1α/Γ.Π.οικ. 55254 (ΦΕΚ 4187/ 10-9-21)
Λειτουργία των εκπαιδευτικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κατά την έναρξη του σχολικού έτους 2021-2022 και μέτρα για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 κατά τη λειτουργία τους.

Ακυρώθηκαν οι εξετάσεις τετραμήνων σε Λύκεια και Τεχνικές Σχολές – ΠΟΛΙΤΗΣ

Υ.Α. Αριθμ. 102474/Δ2 (ΦΕΚ 4134/ 9-9-21)
Ομάδες και κλάδοι μαθημάτων, τρόπος και χρόνος εξέτασης και βαθμολόγησης, ορισμός και υποχρεώσεις επιτηρητών, υποχρεώσεις μαθητών
κατά τη διάρκεια της εξέτασης, τρόπος διατύπωσης των θεμάτων, βαθμολόγηση των γραπτών δοκιμίων των προαγωγικών και απολυτηρίων
εξετάσεων, αναβαθμολόγηση των γραπτών δοκιμίων προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων του Γενικού Λυκείου, τρόπος φύλαξης των
γραπτών και κάθε άλλο σχετικό θέμα.