Το 3ο ΓΕΛ ξανά σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+

Ένα πρόγραμμα Erasmus+ ολοκληρώθηκε και ένα καινούργιο ξεκινά για το σχολείο μας. Το 3ο ΓΕΛ θα αναλάβει και τον συντονισμό του νέου προγράμματος που εγκρίθηκε και χρηματοδοτείται από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ), έχει θέμα “European Culture and History Outlines” και θα πραγματοποιηθεί κατά τα σχολικά έτη 2018-2019 και 2019-2020.

Η ουσία του προγράμματος έγκειται στην ανάπτυξη δραστηριοτήτων σχετικών με το θέμα όπως π.χ. δημιουργία video, σύνθεση λογότυπου, αντιπαράθεση ιδεών, επισκέψεις σε μουσεία και χώρους ιστορικού ενδιαφέροντος….κ.λ.π. .
Στα πλαίσια δε αυτού του προγράμματος προβλέπονται μετακινήσεις μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών στα συμμετέχοντα σχολεία της Ευρώπης α) στην Ιταλία (Todi), β) στην Ισπανία (Almagro), γ) στην Πορτογαλία (Caldas da Rainha) και δ) στην Κύπρο (Πάφος) στη διάρκεια των δύο ετών.
Με την έναρξη της σχολικής χρονιάς θα συγκροτηθεί η ομάδα μαθητών/τριών που θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα.
“Καλοτάξιδο” λοιπόν το νέο Erasmus+