Το 3ο ΓΕΛ Χαϊδαρίου ταξιδεύει στη Μεγάλη Ελλάδα

18341849_766909880133019_2058569200810135347_n

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ «Χώρος και Τέχνη στην Πόλη», το οποίο το 3ο ΓΕΛ Χαϊδαρίου έχει αναλάβει για τα σχολικά έτη 2016-2018, τέσσερεις μαθήτριες και δύο εκπαιδευτικοί ταξίδεψαν στην πόλη Vibo Valentia από 1 έως 7 Μαΐου 2017.

Συγκεκριμένα, οι μαθήτριες της Β΄ τάξης Εύα Ηλιάδη-Βαγενά, Ελένη Ουτσιανκούση, Βασιλική και Ιωάννα Σαλαπάτα μαζί με τις καθηγήτριες Αθανασία Μπατσούλη, Φιλόλογο, και Σταυρούλα Βλαντή, Αγγλικής Γλώσσας, επισκέφτηκαν το σχολείο Liceo Artistico ‘D. Colao’, στο οποίο εκτός από τους Ιταλούς μαθητές και εκπαιδευτικούς συναντήθηκαν και με μαθητές και καθηγητές από τη Γαλλία, τη Γερμανία και τη Φινλανδία.

Η μεσαιωνική πόλη Vibo Valentia έχει χτιστεί πάνω στον αρχαίο ελληνικό οικισμό Iππώνιο της Magna Grecia, και για αυτό το λόγο οι κάτοικοι της πόλης θεωρούν τους εαυτούς τους «Έλληνες», γεγονός που αναδείχτηκε με τον ιδιαίτερα θερμό τρόπο που υποδέχτηκαν την αποστολή του σχολείου μας. Aλλά και για το σχολείο μας ήταν ιδιαίτερα συγκινητική αυτή η επίσκεψη αφού μας δόθηκε η ευκαιρία να δούμε τα σημαντικά ευρήματα του ελληνικού οικισμού στο μουσείο της πόλης, να θαυμάσουμε τα «Ελληνικά Τείχη», να ταξιδέψουμε στην ορεινή περιοχή Sila Greca, στο παραθαλάσσιο Pizzo, στη μαγευτική Tropea, την πόλη που σύμφωνα με το μύθο ίδρυσε ο Ηρακλής, και να επισκεφτούμε το Liceo Classico της πόλης, όπου οι μαθητές/τριες διδάσκονται την αρχαία ελληνική γλώσσα εδώ και 400 χρόνια.

18403052_766909950133012_3159796812934597830_n

Στο πλαίσιο του θέματος «Χώρος και Τέχνη στην Πόλη», οι μαθήτριες παρουσίασαν τις προτάσεις ολόκληρης της ομάδας του σχολείου μας για ένα έργο τέχνης που θα προσφέρουμε στο συνεργαζόμενο σχολείο της Γερμανίας. Επίσης, παρακολούθησαν τις προτάσεις του ιταλικού σχολείου για το έργο που έχουν αναλάβει να δημιουργήσουν για το 3ο ΓΕΛ Χαϊδαρίου. Στη συνέχεια, τα παιδιά προβληματίστηκαν και συζήτησαν για την τέχνη, δημιούργησαν συνεργατικά έργα τέχνης, έλαβαν μέρος σε δραστηριότητες περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και περιπέτειας, περιηγήθηκαν στην περιοχή και διασκέδασαν.

Γενικότερα, το πρόγραμμα «Χώρος και Τέχνη στην Πόλη» χαρακτηρίζεται από ένα πνεύμα συνεργασίας και προσφοράς μέσα από την καλλιτεχνική δημιουργία των μαθητών/τριών. Όλες αυτές οι δραστηριότητες έχουν ένα βασικό στόχο: να δημιουργήσουν στους νέους το αίσθημα της αμοιβαιότητας και τη συνείδηση ότι η Ευρώπη μπορεί και πρέπει να αποτελέσει το χώρο όχι για ανταγωνισμό αλλά για συνεργασία.