Αρχίζουμε!!! (2022-2023)

Μετά από πολύ καιρό, επιτέλους ξεκινάμε! Η καθυστέρηση της έγκρισης των Προγραμμάτων, από τη μία μεριά και το πρόβλημα της μεταφοράς από την άλλη, μας έκλεψαν πολύτιμο χρόνο, αλλά ευτυχώς ΞΕΚΙΝΑΜΕ!

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ + ΤΟ ΘΕΜΑ του φετινού Project της Λέσχης!

Φέτος, 101 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή, θα δουλέψουμε πάνω στο κομμάτι ΜΝΗΜΗ και ΠΑΤΡΙΔΕΣ ΑΛΗΣΜΟΝΗΤΕΣ. Το πρόγραμμά μας έχει τίτλο: “Η Αιολίδα αφηγείται – Η Αιολίδα Γράφει“.

Το βιβλίο που θα διαβάσουμε κι από το οποίο θα εμπνευστούμε φέτος είναι η «Αιολική Γη» του Ηλία Βενέζη… (εκδόσεις ‘Βιβλιοπωλείο της ΕΣΤΙΑΣ”)! Το μυθιστόρημα αυτό ανασυνθέτει την ευτυχισμένη ζωή των Ελλήνων στη Μικρασία πριν τη μικρασιατική καταστροφή. Τα πρόσωπα (ρεαλιστικά και φανταστικά) αλλά και η Γη… συνθέτουν τον κόσμο της Αιολικής γης, δοσμένα από το ώριμο ύφος του συγγραφέα με μορφή παραμυθένια. Η ‘Αιολική Γη’ είναι το βιβλίο του χαμένου παραδείσου των παιδικών χρόνων στα Κιμιντένια (Αϊβαλί–παράλια Μικρασίας) και του δραματικού ξεριζώματος από τη γενέθλια γη.

Θα διαβάσουμε για την Αιολίδα…, θα ψάξουμε…, θα ακούσουμε…, θα μάθουμε…
Έτσι, θα αφήσουμε την Αιολίδα να μας “αφηγηθεί”

Πέρα από το λογοτεχνικό ταξίδι, θα προσγειωθούμε και στο σήμερα. Θα αναζητήσουμε τις ρίζες μας, ιστορίες, θρύλους, αφηγήσεις ανθρώπων που κατάγονται από τη Μ.Ασία, τον Πόντο, την Κωνσταντινούπολη ή ανθρώπων που έχουν ακούσει γι’ αυτά. Θα συγκεντρώσουμε μαρτυρίες. Έχοντας γεμίσει τις βαλίτσες μας με τόσο πλούσιο υλικό, θα γράψουμε κι εμείς τις δικές μας ιστορίες…: θα γίνουμε η Αιολίδα και θα γράψουμε γι’ αυτή

Viber 2023 01 10 19 16 00 171

Και φέτος (2022-2023) η Λέσχη Ανάγνωσης είναι ΕΔΩ
με διά ζώσης συναντήσεις στο σχολείο στην αίθουσα της Σχολικής Βιβλιοθήκης
κάθε ΤΕΤΑΡΤΗ: 13:00-14:30
αλλά και
με κάποιες διά ζώσης συναντήσεις στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Θέρμης μαζί ίσως και με τους βετεράνους της Λέσχης (: μαθητές και καθηγητές)
με ηλεκτρονικούς εξ αποστάσεως τρόπους : … eclassmailblog
Ιστολόγιο https://blogs.sch.gr/3gymtherm
Ηλεκτρονική διεύθυνση readingclub3gymtherm@gmail.com
Κανάλι στο YouTube Λέσχη Ανάγνωσης Logomathemania
Θα μας βρείτε και στην ιστοσελίδα του σχολείου http://3gym-therm.thess.sch.gr/

Ας το χαρούμε… κι ας είναι καλοτάξιδο!

Αν έχεις απορίες, Μη διστάσεις να ρωτήσεις μία από τις υπεύθυνες καθηγήτριες σχετικά!
Ιγγλέση Ε. – Κορλού Α. – Δρ.Μουρουζίδου Ο. – Παπασπανού Α.