Πείραμα του Ερατοσθένη στο 3ο Γυμνάσιο

Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στήν αυλή του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε το πείραμα του Εραστοσθένη την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2019, απο δύο ομάδες παιδιών με την εποπτεία των καθηγητών Κου Κοτσίκη Π . και Κας Καραθάνου Ε.Οι μαθητές , με όχημα τις Νέες Τεχνολογίες, (Google Earth, SunCalc κ.ά.) αξιοποίησαν κατάλληλα λογισμικά, μέτρησαν, παρατήρησαν, υπολόγισαν, σχολίασαν, σκέφτηκαν επιστημονικά και κατέληξαν σε συμπεράσματα σημαντικά και διδακτικά! Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί στερέωσαν ράβδους μέτρησαν τα μήκη τους και τα μήκη των σκιών τους, επαναλαμβάνοντας πιστά, το ιστορικό αυτό πείραμα, που εκφράζει το μεγαλείο της ελληνικής διανόησης!  Οι επίδοξοι «γεω-μέτρες», οδηγήθηκαν έτσι στον υπολογισμό της ακτίνας της Γης, με σφάλμα αξιοθαύμαστα μικρό!